Spacer po lesie z psem – o czym musisz pamiętać, wybierając się na wycieczkę?

Spacer po lesie z psem – o czym musisz pamiętać, wybierając się na wycieczkę?

Wycieczka do lasu z psem może okazać się świetnym doświadczeniem i nauką o swoim pupilu. Dla nas, ludzi, spacer po lesie zazwyczaj kojarzy się z czymś relaksującym oraz spokojnym. Tymczasem dla naszego czworonoga jest to prawdziwa uczta dla zmysłów! Nowe zapachy, dźwięki ptaków czy leśnej zwierzyny, a także ogromna przestrzeń do biegania oraz odkrywania jest dla psa czymś ekscytującym, przez co jego zachowanie może znacznie odbiegać od tego, co widzimy podczas codziennych spacerów. Jednak aby taka wyprawa była bezpieczna i satysfakcjonująca dla obu stron, obowiązkiem właściciela czworonoga jest dobrze się do niej przygotować i poznać kilka bardzo istotnych zasad. W lasach obowiązują pewne zasady dotyczące możliwości przebywania w nich psów.

Niezbędnik każdego właściciela psa, czyli jak sprawić, by spacer po lesie był udany?

Przed wyruszeniem na wycieczkę w towarzystwie czworonoga, bardzo ważne jest wykonanie kilku kluczowych kroków po to, by zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort zarówno sobie, jak i zwierzęciu, jednocześnie minimalizując przy tym wpływ swojej obecności na środowisko naturalne. Przed wycieczką warto sprawdzić czy obszar lasu, do jakiego zamierzamy się wybrać razem z naszym pupilem, jest otwarty dla zwierząt – na niektórych terenach mogą obowiązywać ograniczenia lub całkowite zakazy wstępu z psami, zwłaszcza w przypadku gdy dany obszar jest chroniony. Warto również upewnić się, że pies jest odpowiednio przygotowany do wycieczki – obejmuje to przede wszystkim regularne badanie weterynaryjne, a także sprawdzenie, czy posiada on aktualne szczepienia. Warto również zabezpieczyć psa przed kleszczami czy pasożytami, stosując ku temu odpowiednie środki ochrony. Podczas wycieczki potrzebne będą akcesoria takie jak smycz, obroża bądź szelki – można zaopatrzyć się w nie u sprawdzonych producentów, takich jak na przykład TATAR DOG. Warto upewnić się, czy smycz jest odpowiedniej długości; powinna ona umożliwiać psu swobodne poruszanie się, przy jednoczesnym zachowaniu przez właściciela nad nim kontroli w razie takiej potrzeby. Na spacer po lesie dobrze jest również wziąć ze sobą wodę i jedzenie dla psa; do saszetki można spakować także ulubione smaczki psa, by nagradzać go za reagowanie na komendy, mimo ogromu zapachów.

4 złote zasady na temat wycieczek z psem po lesie

Przebywając ze swoim czworonogiem w lesie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które są w stanie pomóc w cieszeniu się wycieczką przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo. Mowa tutaj o swoistej „złotej czwórce”, która obejmuje:

  • trzymanie psa na smyczy → na swojej trasie możecie spotkać wiele dzikich zwierząt, za którymi pies może chcieć wyrwać się w pogoń; posiadanie czworonoga na smyczy zapobiega sytuacji zgubienia go;
  • zachowanie ostrożności → las to miejsce magiczne, jednak może tam czyhać sporo niebezpieczeństw zarówno dla psa, jak i jego właściciela; warto być ostrożnym wobec dzikiej zwierzyny, a także unikać obszarów, gdzie może roić się od jadowitych węży; zadbaj też o to, by pies nie spożywał roślin, które mogą potencjalnie mu zaszkodzić;
  • reagowanie na sygnały swojego psa → pies może dawać naprawdę wiele wskazówek na temat tego, jak się czuje i co go interesuje; powinnością właściciela jest wychwytywanie tych reakcji, przy jednoczesnym ciągłym dbaniu o komfort zwierzęcia;
  • sprzątanie po psie → w każdym lesie panuje zasada „zabierz ze sobą to, co przyniosłeś”; oznacza to, że sprzątanie po swoim czworonogu jest konieczne i nie jest wyłącznie uwarunkowane kwestią kulturową; to także dbanie o środowisko naturalne.

Wycieczka do lasu w towarzystwie psiego przyjaciela może być naprawdę niezwykłym przeżyciem zarówno dla samego czworonoga, jak i jego właściciela. Dobrze jest więc odpowiednio przygotować się na wszelkiego rodzaju sytuacje, by finalnie podróż przez las przebiegła w sposób bezproblemowy i okazała się naprawdę miłym wydarzeniem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE