Solidarnościowe i integracyjne śniadanie dla ukraińskich uchodźców

Około 100 ukraińskich uchodźców zostało zaproszonych na śniadanie wielkanocne przygotowane 24 kwietnia w restauracji Exclusive w Radomsku.

Dla wielu osób z terenu Ukrainy są to pierwsze tak ważne święta z daleka od własnego domu, często też bez najbliższych członków rodziny. Prawosławna Wielkanoc obchodzona jest zazwyczaj w innym terminie niż w kościele katolickim. W tym roku przypadała na 24 kwietnia, tydzień później niż u katolików.

W przygotowanie uroczystego śniadania dla uchodźców z Ukrainy włączyli się członkowie Platformy Obywatelskiej w Radomsku, a zaproszenie otrzymali ci, którzy przebywają w domach radomszczan.

Zorganizowane niedzielne śniadanie było też finałem akcji „Pascha – z miłości do wolności”, o której więcej możecie przeczytać w tym artykule. Pieniądze ze sprzedaży paschy zbierane były do puszki, a 2 tys. złotych dołożyli radni miejscy PO z własnych diet, co pozwolił na zorganizowanie wydarzenia.

- Dzisiejsze śniadanie jest finałem akcji „Pascha – z miłości do wolności”, którą prowadziliśmy od kilku tygodni. Polegała na przygotowywaniu u sprzedawaniu radomszczanom paschy czyli tradycyjnego ukraińskiego ciasta. Zyski z jej sprzedaży pozwoliły na zorganizowanie wspólnego, solidarnościowego śniadania, razem z rodzinami ukraińskimi i z tymi rodzinami z Radomska, które tych uchodźców goszczą – mówiła Magdalena Spólnicka, jedna z organizatorek wydarzenia.

- Jest to też istotny sygnał solidarności i poczucia wspólnoty, który społeczeństwo Polskie w całej tej traumatycznej dla Ukraińców sytuacji pokazuje – dodała.

W menu dla uchodźców zostały przygotowane tradycyjne potrawy m.in. jajka czy babki świąteczne.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
wielkanoc 2022 wielkanoc ukraina śniadanie wielkanocne śniadanie dla ukraińców
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE