W dniu 7 kwietnia w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku, odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i ludzi pracy.
W dniu 7 kwietnia w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku, odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i ludzi pracy. Msza zapoczątkowała cykl uroczystości upamiętniających zdarzenia szczególnie bliskie sercom Polaków.
Na mszę świętą w uroczystej procesji został wniesiony Krzyż Nowohucki, który bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko w 1983 r zaniósł w darze Matce Bożej na Jasną Górę oraz Różaniec, który Ojciec Święty bł. Jan Paweł II ofiarował „Solidarności”.
Krzyż Nowohucki i Różaniec z Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” do Radomska przywiózł ks.Grzegorz Michalski, duszpasterz ludzi pracy Archidiecezji Łódzkiej, który przewodniczył mszy świętej oraz Marian Laskowski, członek Prezydium Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, który wniósł razem ze Zbigniewem Bonarskim Krzyż i Różaniec w uroczystej procesji.
W mszy świętej uczestniczyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Antoni Macierewicz, prezydent Miasta Radomska, Anna Milczanowska, wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego, Andrzej Plutecki Przewodniczący Rady Miasta, Jacenty Olszewski, radni Rady Miasta i Rady ,przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji społecznych oraz związków zawodowych, a w szczególności członkowie „Solidarności”. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Urzędu Miasta, Podregionu Radomsko NSZZ „Solidarność”, MK Metalurgia NSZZ „Solidarność” oraz poczty sztandarowe z wielu radomszczańskich szkół.
Kazanie wygłosił Ksiądz Kanonik Stanisław Biegański, rozpoczynając od przypomnienia postaci bł. księdza Jerzego, odprawianych przez niego mszy za ojczyznę, które gromadziły tłumy wiernych, i w których nauczał ewangelii. Następnie w pięknych słowach wspominał ksiądz kanonik o ruchu „Solidarności”, o wyzwoleniu narodu polskiego spod komunistycznej niewoli, jakie „Solidarność” zapoczątkowała, o prawach o które walczyli robotnicy w tamtym okresie. Mówiąc o czasach obecnych nawiązał do dzisiejszego relatywizmu postaw, do polityki rządzących dążącej do pozbawienia narodu tożsamości, do odciągnięcia Polaków od kościoła, od krzyża i ewangelii. Wspomniał o tym, jak wielu Polaków jest niezadowolonych z obecnych rządów, o czy świadczy liczne uczestnictwo przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji społecznych w spotkaniu tzw.”Platformy Oburzonych”.
W dniu 10 kwietnia odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, a 14 kwietnia, w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Radomszczańska „Solidarność” postanowiła oddać cześć bł. Księdzu Jerzemu Popiełuszko, który zapoczątkował pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę.
Organizatorami obchodów miesiąca pamięci narodowej są: Podregion Radomsko NSZZ „Solidarność”, Prawo i Sprawiedliwość, Klub Gazety Polskiej, Towarzystwo Patriotyczne, Urząd Miasta, Biblioteka Miejska, Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne.