Soki owocowo-warzywne – źródło cennych witamin i nie tylko

Soki owocowo-warzywne – źródło cennych witamin i nie tylko

Po warzywa i owoce powinien sięgać każdy. Wiele osób rzeczywiście ma je w swoim jadłospisie, ale często w niewystarczającej ilości. Na szczęście deficyty witamin można dość łatwo wyrównać poprzez soki. To smaczne napoje, które powinny pojawiać się w naszym jadłospisie często. Jakie korzyści wiążą się z sokami i po które z nich sięgać?

Soków w sprzedaży jest mnóstwo. Często też mają informacje o tym, że zawierają dużo witamin, ale nie zawsze tak właśnie jest. Wszystko zależy od tego, po sok jakiej kategorii sięgniemy. Do zdrowych soków z pewnością nie możemy zaliczyć popularnych słodzonych soków kartonikowych. Najczęściej jest w nich głównie woda, cukier i barwniki.

Najlepszą opcją są soki owocowo-warzywne tłoczone, które produkuje się w niskiej temperaturze. Sam proces tłoczenia wiąże się z przecieraniem produktów przez duże sita, przez co w soku jest naturalny mętny osad. Ponieważ to one są najbardziej wartościowe, to na nich się dzisiaj skupimy.

Dlaczego warto pić tłoczone soki?

Naturalne soki tłoczone owocowo-warzywne zawierają dokładnie te same witaminy i minerały, które znajdujemy w świeżych warzywach i owocach. Oprócz tego są skarbnicą błonnika, więc wspierają odchudzanie i eliminują toksyny z organizmu. Zbilansowana dieta zakłada zjadanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Jednak ich przygotowanie zajmuje czas, więc to trudne w realizacji.

Jednak sok tłoczony z powodzeniem jedną lub dwie takie porcje zastąpi. Ponadto łatwiej wypić sok niż zjeść talerz surowych warzyw, zwłaszcza jeśli części z nich nie lubimy. Na świeżo być może niektóre produkty są nie do przełknięcia, tymczasem w soku być może w ogóle ich nie wyczujemy. Patrząc z tej perspektywy, soki tłoczone będą wsparciem dla wielu rodziców, których pociechy unikają warzyw i owoców. Na sok się skuszą, a wartości odżywcze te same.

Warto również zwrócić uwagę na to, że witaminy przyjmowane w formie płynnej są łatwiej przyswajalne, więc picie soku niesie za sobą dodatkowe korzyści. Więcej informacji znajdziesz na https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowo-warzywne/.

Z jakich owoców i warzyw robi się soki?

Soki mogą być w wielu interesujących smakach i łatwo je dopasujemy do swoich preferencji, a to dlatego, że do ich tłoczenia nadają się w zasadzie prawie wszystkie warzywa i owoce, jakie pojawiają się na naszym talerzu. Jeśli posiadamy wyciskarkę wolnoobrotową lub zamierzamy takową kupić, to możemy każdego dnia eksperymentować z nowymi smakami. Wariacji może być mnóstwo.

Do soku można wykorzystać buraki, marchewki, szpinak, kapustę, seler naciowy, pietruszkę, jabłka, gruszki, maliny, ananas, brzoskwinie i wiele innych. Jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić czas lub miejsce, nie kupujemy wyciskarki a gotowe soki tłoczone.

Ważne, by były one ze sprawdzonej tłoczni, która zajmuje się tłoczeniem na zimno i wykorzystuje tylko dojrzałe i zdrowe warzywa i owoce. Takie tłocznie też proponują ciekawe smaki, a soki są w różnych opakowaniach. Łatwo więc znajdziemy coś, kiedy interesują nas małe butelki do pracy lub na wycieczkę, albo duże rodzinne, po które sięga w domu cała rodzina.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE