SMS i test na koronawirusa dla pacjentów w kwarantannie. Także w Radomsku

SMS i test na koronawirusa dla pacjentów w kwarantannie. Także w Radomsku Fot. A. Stępka, rzecznik prasowy WSRM

W 11. dniu kwarantanny osoba pozostająca w izolacji otrzyma SMS. Badanie może wykonać w 12 dniu kwarantanny pod warunkiem, że ma własny samochód, umożliwiający przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami. W niedzielę do osób w kwarantannie w całej Polsce trafiło 7,5 tys. takich SMS-ów.  W Łódzkiem na dzień 10 maja 2020 r. objętych kwarantanną było 3518  osób.

Treść SMS-a:

W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia
Uwaga, na badanie trzeba zabrać z dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL. Po wykonaniu badania pacjent zobaczy wynik na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będzie o nim również poinformowany przez laboratorium. W przypadku dodatniego wyniku, należy się skontaktować ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

- W Łódzkiem aktualnie do pobierania wymazów gotowych jest 9 punktów pobrań wymazów.  Punkty pracują codziennie co najmniej przez 2 godziny. Łódzki NFZ zaplanował ich rozmieszczenie tak, by były w powiatach, w których jest najwięcej osób objętych kwarantanną – wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

W Łódzkiem na dzień 10 maja 2020 r. objętych kwarantanna było 3518  osób, w powiecie wieluńskim: 392; w Łodzi 489; w powiecie zgierskim 258.

Dotąd wymazy od osób w kwarantannie były pobierane przez 8 mobilnych zespołów wymazowych (ambulanse) finansowanych przez Urząd Wojewódzki w Łodzi.

Koszty świadczenia, czyli punktu pobrań wymazów, finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

Punkty nie prowadzą badań komercyjnych!

Lista punktów wraz z lokalizacją:

·         Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego – w szpitalu
·         Samodzielny Publiczny ZOZ w Wieluniu – przy szpitalu
·         Szpital Powiatowy w Radomsku – przy szpitalu  
·         Szpital Wojewódzki w Sieradzu – przy szpitalu
·         Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego - Punkt w Łodzi ul. Sienkiewicza 137/141
·         Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego - Punkt w Łodzi ul. Warecka 2
·         Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego - Punkt w Zgierzu ul. Parzęczewska 35
·         Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego - Punkt w Skierniewicach ul. Kozietulskiego 30
·         Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego - Punkt w Łasku ul. 9 Maja 50

Więcej o:
koronawirus radomsko koronawirus sms kwarantanna test nfz szpital radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE