Smogowy Okrągły Stół dla Radomska

Smogowy Okrągły Stół dla Radomska

2 września (środa) odbędzie się Smogowy Okrągły Stół dla Radomska. SOS dla Radomska organizuje Radomszczański Alarm Smogowy.

Udział w nim wezmą przedstawiciele wszystkich wiodących sił politycznych w Radomsku: poseł Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość), prezydent Jarosław Ferenc (Razem dla Radomska), starosta Beata Pokora (Wspólny Samorząd), Magdalena Spólnicka (Platforma Obywatelska), Arkadiusz Ciach (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Ciecióra (Porozumienie), Dionizy Łysik (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Jacek Ciecióra (Radomszczańskie Porozumienie Społeczne).

- Zanieczyszczenie powietrza w Radomsku to problem, który dotyka wszystkich mieszkańców. Utrudnia codzienną egzystencję w miesiącach jesienno-zimowych. Zdajemy sobie sprawę, że bez działań na poziomie rządowym, całościowe rozwiązanie tego problemu nie będzie możliwe, ale też – biorąc przykład z innych samorządów w Polsce – lokalni liderzy mogą się w te działania efektywnie włączyć – mówią przedstawiciele RAS.

- Nasza propozycja to pięć postulatów dotyczących walki ze smogiem. Chcielibyśmy w dyskusji ustalić, które są dla stowarzyszeń i partii do przyjęcia, i – jeśli to możliwe – przygotować w oparciu o te postulaty deklarację, pod którą podpiszą się liderzy ugrupowań. Będzie ona dla mieszkańców jasną wskazówką, w którą stronę będzie zmierzać walka ze smogiem w Radomsku. Dlatego zapraszamy radomszczańskich liderów do wspólnego wypracowania porozumienia, które walkę ze smogiem uczyni efektywniejszym - dodają.

Propozycja „Porozumienia głównych radomszczańskich sił politycznych dotyczącego walki ze smogiem w Radomsku” obejmuje pięć punktów:

1. Inwestycje związane z walką ze smogiem uznajemy za priorytetowe w polityce miasta Radomska, co znajdzie odzwierciedlenie w budżecie miasta na kolejne lata oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej

2. Uznajemy, że rozbudowa sieci ciepłowniczej i gazowej jest najważniejsza z punktu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Radomsku.

3. Działania ekologiczne i kontrolne stanowią uzupełnienie działań inwestycyjnych, nie są sednem walki ze smogiem.

4. W porozumieniu i współpracy z radomszczańskimi środowiska biznesowymi stowarzyszenia i partie działające w Radomsku podejmą działania, by ograniczyć spalanie odpadów poprzemysłowych w zakładach produkcyjnych i usługowych na terenie Radomska.

5. Do 2030 roku Radomsko wprowadzi zakaz ogrzewania mieszkań, domów i firm węglem.

Więcej o:
smogowy okrągły stół radomszczański alarm smogowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE