Ślisko na drogach i chodnikach. Policja apeluje o rozsądek i rozwagę

Ślisko na drogach i chodnikach. Policja apeluje o rozsądek i rozwagę

Zamarzająca mokra nawierzchnia dróg i chodników po opadach mokrego śniegu czy śniegu z deszczem w połączeniu z ujemnymi temperaturami powodują utrudnienia w przemieszczaniu się. W związku z trudnymi warunkami drogowymi radomszczańscy policjanci apelują do kierowców o większą czujność oraz ostrożną jazdę. Z kolei pieszym mundurowi przypominają aby zachowali szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię (często oblodzoną) i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami to przyczyny powstawania największej ilości poważnych w konsekwencjach zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzymuje się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Ponadto, wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

- odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,

- zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,

- bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,

- dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,

- zmniejszeniu prędkości,

- zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,

- unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować pulsacyjnie),

- niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując

- zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Radomszczańscy policjanci apelują, aby w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak by każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

(info: KPP Radomsko)

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański ślisko na drogach policja apel
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE