Śladami Reymonta

Śladami Reymonta

Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miejską w Radomsku rokiem Władysława Stanisława Reymonta. Nieprzypadkowo, bowiem słynny literat przyszedł na świat równo 150 lat temu.

Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja 1867 roku w rodzinie organisty we wsi Kobiele Wielkie, oddalonej od Radomska o około 15 kilometrów. Dzisiaj w miejscu, gdzie stał rodzinny dom Rejmentów znajduje się obelisk ufundowany przez miejscową społeczność w 2000 roku. Napis na nim głosi: Kto ino wyrzeka się zła, nie czyniąc dobra, ten gorsze zło rodzi. Autorem słów jest oczywiście wybitny rodak z Kobiel.

To nie jedyny ślad pamięci o literacie. Przed budynkiem gminy i miejscowego ośrodka kultury stoi natomiast ławeczka, na której obok siedzącej postaci Reymonta chętnie fotografują się mieszkańcy oraz turyści. W samym ośrodku kultury znajduje się izba pamięci z pamiątkami związanymi nie tylko z życiem na dawnej wsi, znajdziemy tam również przedmioty związane z noblistą. Kolejny pomnik stoi na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Radomska. Ufundowany został w październiku 1966 roku przez młodzież radomszczańską. Okazją był odbywający się wówczas Kongres Kultury Polskiej.

Ciekawostką jest fakt, że zdjęcie pomnika uwiecznione zostało na wydanej w latach 80-tych kartce pocztowej. Natomiast w tym roku, w maju, Poczta Polska wyemitowała beznominałową kartkę pocztową (nakład tylko 300 egzemplarzy) poświęconą jubileuszowi. Jako ilustrację zamieszczono zdjęcie ławeczki – pomnika w Kobielach Wielkich.

W Radomsku oprócz głównej ulicy w centrum noszącej imię pisarza, znajdziemy także jego pomnik, a właściwie popiersie. Znajduje się ona skwerku naprzeciwko klasztoru Franciszkanów.

Więcej o:
władysław stanisław reymont noblista kobiele wielkie pomnik
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE