Składki ZUS: co od 2023 roku?

Składki ZUS: co od 2023 roku?

Koszt zatrudnienia pracownika w ramach umowy o pracę jest o wiele większy niż wysokość wynagrodzenia, bowiem trzeba doliczyć do niego jeszcze między innymi składkę ZUS, a jej wysokość jest ściśle uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia. Ile wyniesie ono od stycznia 2023 roku i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Historyczna podwyżka składek ZUS

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej, który został przygotowany na rok 2023, przeciętne wynagrodzenie ma wynosić 6935 zł. Rosnąca inflacja oraz wzrost płac spowodował, że kwota ta jest wyższa niż zakładano jeszcze w czerwcu tego roku. Tym samym przedsiębiorców czeka najwyższy w historii wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, bo wynoszący aż 17,1%.

Sumując wszystkie składki na ZUS, poza składka zdrowotną, wychodzi kwota 1418,48 zł, podczas gdy w obecnym roku jej wysokość sięga 1211,28 zł. Ten prosty rachunek pokazuje, że kwotowy wzrost w stosunku do roku 2022 wyniesie 207,20 zł.  

Wysokość składki ZUS dla nowych przedsiębiorców 

W przypadku nowych przedsiębiorców, czyli takich, którzy prowadzą swoją działalność przez okres krótszy niż 30 miesięcy, wysokość składki ZUS ustalana jest na podstawie minimalnej płacy minimalnej. A to oznacza, że w przyszłym roku czeka ich dwukrotna podwyżka składek ZUS. Pierwsza nastąpi w styczniu, a druga w lipcu 2023 roku.

Po dwóch podwyżkach, tak zwane ulgowe składki ZUS wyniosą łącznie 327,47 zł, natomiast obecnie wynosi ona 285,71 zł. A zatem wzrost będzie o 41,76 zł, czyli o 14,6% w porównaniu do 2022 roku. Firmą, która oferuje outsourcing płac i jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami jest CA STAFF. Współpraca z zewnętrzną firmą prowadzącą dokumentację płacową to oszczędność, a przy tym gwarancja bezpieczeństwa danych i terminowego wykonywania usługi. 

Rok 2023 przyniesie duże zmiany w wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, które będą najwyższe w historii i wzrosną aż o 17,1% dla przedsiębiorców prowadzących działalność dłużej niż 30 miesięcy i o 14,6% dla tzw. nowych przedsiębiorców. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE