Skąd miasto bierze pieniądze i czy Polski Ład doprowadzi Radomsko do bankructwa?

Fot. Mateusz Patalan

W samorządzie, tak jak w życiu, największe emocje wzbudzają pieniądze. W tym roku Radomsko dysponowało budżetem 250 mln zł i wydało ponad 261 mln. Skąd jednak wzięły się te pieniądze? Na co je wydano? I co najważniejsze – czy Polski Ład doprowadzi nasze miasto do bankructwa?

Projekt uchwały budżetowej miasta Radomska przygotowuje prezydent razem ze swoimi urzędnikami do 15 listopada i przekazuje do oceny regionalnej izby obrachunkowej. Później projekt trafia na sesję rady miejskiej, gdzie dyskutują nad nim radni. Budżet musi zostać uchwalony do 31 grudnia, a w wyjątkowych przypadkach do 31 stycznia.

W tym roku budżet Radomska wyniósł 250 mln zł, co jednak nie pokryło wszystkich wydatków w kwocie 261 mln zł (brakujące 11 mln pochodzi z kredytu). Ponad 50% dochodów miasta (ok. 128 mln zł) to tzw. dochody własne, czyli wpływy z podatku PIT, CIT, podatku od nieruchomości oraz innych lokalnych opłat. Radomsko otrzymało również 91 mln zł różnych dotacji, a także 30 mln na utrzymanie szkół i przedszkoli.

Według Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich na wprowadzeniu Polskiego Ładu samorządy mają tracić do 13 do 15 mld zł rocznie, z czego ponad 12,5 mln złotych wyniesie ubytek w budżecie Radomska. Z czego to wynika? O tym w najnowszym filmie na naszym kanale.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
polski ład samorząd podatki reforma budżet radomska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE