Siostry Sercanki z Radomska obchodzą jubileusz

Siostry Sercanki z Radomska obchodzą jubileusz Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku/ UM Radomsko

Siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego obchodzą 100. rocznicę posługi mieszkańcom powiatu radomszczańskiego. Z tej okazji w niedzielę, 27 marca, w kościele pw. św. Lamberta w Radomsku odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, tzw. Sercanek.

Eucharystię sprawował Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. W mszy uczestniczyli liczni przedstawiciele duchowieństwa oraz Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, z Matką Generalną Zgromadzenia Olgą Podsadnią na czele, a także m.in. poseł Anna Milczanowska, wicestarosta Małgorzata Lewandowska i prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

W imieniu Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz całej społeczności lokalnej Wicestarosta Małgorzata Lewandowska podziękowała Siostrom Sercankom za trud pracy na rzecz pokoleń radomszczańskich wiernych oraz przekazała najlepsze życzenia na dalszą drogę posługiwania - aby było ono radosne, wytrwałe i przynosiło błogosławione owoce.

Jubileusz poprzedziła prelekcja dotycząca historii działalności Sióstr Sercanek w Radomsku, tej tematyce poświęcona była także okolicznościowa wystawa.

Placówka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Radomsku powstała w marcu 1922 r. Trzy pierwsze Siostry Sercanki podjęły pracę pielęgniarską w szpitalu św. Aleksandra (m. in. na oddziałach wewnętrznym i chirurgicznym, w 1937 r. zatrudnionych było 18 sióstr). W szpitalu Sercanki pracowały przez 40 lat, w latach 60-tych, kiedy zgodnie z dyrektywami władz komunistycznych siostry zakonne usuwano z pracy szpitalnej podjęły się pracy katechetycznej i pomocy przy parafii św. Lamberta (ale w dalszym ciągu opiekowały się kaplicą szpitalną - do 2011 r.). W latach 1962-1987 siostry zamieszkały w wynajmowanym mieszkaniu przy ul. 1 maja, a następnie przeprowadziły się do budynku parafialnego przy ul. Narutowicza 2, gdzie mieszkają do dziś, pełniąc służbę w zakrystii i w katechizacji.

Więcej o:
radomsko siostry zakonne radomsko siostry sercanki jubileusz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE