Sieć ścieżek rowerowych w Radomsku. Co o tym pomyśle sądzą rowerzyści?

Sieć ścieżek rowerowych w Radomsku. Co o tym pomyśle sądzą rowerzyści? Fot. pixabay.com

Urząd Miasta w Radomsku ogłosił przetarg na rozbudowę infrastruktury drogowej poprzez utworzenie sieci ścieżek rowerowych. Czy to dobry pomysł i czy zostały wytypowane odpowiednie drogi? O to zapytaliśmy osoby, które w Radomsku na co dzień korzystają z jednośladów a jednocześnie integrują radomszczańskie środowisko rowerzystów.

Ogłoszony przed kilkoma dniami przetarg dotyczy zaprojektowania i wykonania sieci ścieżek rowerowych przy ulicach: Bugaj, Staszica, Gen. Andersa, Kraszewskiego oraz Ciepłej w Radomsku.

- Budowa ścieżek rowerowych w naszym mieście jest bardzo ważna. Wciąż jest ich za mało. Cieszy fakt, że podczas remontów dróg myśli się o rowerzystach. Rozbudowa ścieżki rowerowej na ul. Bugaj przez ulicę Staszica to dobre połączenie z istniejącymi już ścieżkami rowerowymi. Będą one połączone i tak naprawdę z ul. Starowiejskiej, Leszka Czarnego, Piastowskiej mogą uczniowie swobodnie przemieszczać się do „Elektryka”, „Ekonomika” czy innych szkół. To połączenie pozwoli też na połączenie z centrum miasta i dojazdem do dworca kolejowego. Co do ulicy Ciepłej, to także będzie to połączenie ze ścieżkami już istniejącymi (Brzeźnicka i Piłsudskiego), więc dobrze, że w całości zamykają się realizacje, które myślę, że w przyszłości będą tworzyć fajny ciąg ścieżek rowerowych w naszym mieście – podkreśla Sebastian Pierzchalski, prezes Kolarsko-Biegowego Klubu Sportowego w Radomsku.

- Moim zdaniem każda poprawa infrastruktury rowerowej to plus dla miasta, a wygoda dla mieszkańców. Cały czas jest jednak bardzo wiele do zrobienia. Przypomnę przy okazji, że od wielu lat pracownicy „strefy” głośno mówią, że też chcieliby mieć ścieżkę, którą mogliby bezpiecznie dotrzeć do pracy. Pomagałem im nawet zbierać podpisy kilka lat temu. Idealnym stanem byłoby, gdyby taką kwotę przygotowywano co roku, a nie sporadycznie – zauważa Marcin Pachniewicz z grupy Rowerowo.pl.

- Utworzenie sieci ścieżek rowerowych to bardzo dobry pomysł. Wielokrotnie apelowałem o to w Urzędzie Miasta. Zobaczymy, jak ta inwestycja zostanie zrealizowana. Z pewnością będę obserwował, czy władze miasta wezmą pod uwagę moje wskazówki oraz sugestie i wyciągną z nich wnioski – podkreśla Artur Szponder, cyklista, społecznik.

Inwestycja zakłada m.in. rozbiórkę istniejących elementów dróg, takich jak jezdnie, chodniki, krawężniki, ogrodzenia, wykonanie nowych konstrukcji chodników i miejsc postojowych oraz doświetlenia przejść dla pieszych. Odświeżone zostaną trawniki wzdłuż wykonanych ścieżek i chodników, zaplanowano także wykonanie nowych nasadzeń.

Urząd Miasta na realizację inwestycji przeznaczył 2 mln zł brutto. Zadanie zostało dofinansowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład edycja 8.

Firmy zainteresowane przystąpieniem do przetargu powinny złożyć oferty w terminie do 25 lipca 2024 r.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko rowerzyści sieć ścieżek rowerowych ścieżki rowerowe inwestycja budowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE