Sezon rowerowy nabiera rozpędu. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa

Sezon rowerowy nabiera rozpędu. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa Fot. pixabay.com

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzysta się z roweru, to osoby poruszające się tym pojazdem należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:
•    lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,
•    sygnał dźwiękowy (na przykład dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie,
•    lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające),
•    światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt,
•    przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły.

Rowerzysto pamiętaj o:
•    używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
•    korzystaniu z dróg dla rowerów,
•    przestrzeganiu przepisów,
•    nie wymuszaniu pierwszeństwa przejazdu,
•    sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
•    nie ścinaniu zakrętów,
•    korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

- Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym – podkreśla Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Rowerzysta wyjątkowo może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych gdy:
•    opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
•    szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
•    warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze:
•    Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
•    Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

- Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego to oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć. W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować – mówi Dariusz Kaczmarek.

Więcej o:
radomsko policja radomsko powiat radomszczański sezon rowerowy zasady bezpieczeństwa rower
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE