Sezon grzybowy: policja apeluję o ostrożność

Sezon grzybowy: policja apeluję o ostrożność Fot. pixabay.com

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Pomimo znajomości terenu, w lesie łatwo można stracić orientacje i się zgubić. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i dobre przygotowanie.

- Grzybobranie to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, że pomimo znajomości lasu łatwo można w nim stracić orientację i się zgubić. W pewnym momencie wszystkie drzewa i krzewy mogą się nam wydać identyczne, szczególnie gdy zapada zmierzch – przypominają funkcjonariusze.

Policja zwraca się z apelem do grzybiarzy aby wybierając się do lasu nie zapominali o podstawowych środkach ostrożności. Do lasu wybierajmy się wczesnym rankiem lub za dnia, a nie pod wieczór, najlepiej w kilka osób. Cały czas powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi grzybiarzami i nawoływać się wzajemnie. Jeżeli wybieramy się samotnie, poinformujmy rodzinę o miejscu planowanego grzybobrania oraz czasie powrotu. Do tego każda osoba powinna mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy. Można również rozważyć zabranie kamizelki odblaskowej, gdyż w razie nocnych poszukiwań osoba taka będzie bardziej widoczna w świetle latarek bądź szperaczy. Można zabrać ze sobą również latarkę, która będzie pomocna w przypadku zgubienia się.

W nieznanym lesie nie wchodźmy do niego głęboko. Starajmy się nie oddalać od samochodu i głównej drogi aby słyszeć przejeżdżające z daleka pojazdy. Jeżeli zgubimy się w lesie należy niezwłocznie powiadomić policję, podając przybliżoną lokalizację. Pamiętajmy również o seniorach. Dopilnujmy aby nie wybierali się na grzyby samotnie. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w lesie zabierzmy ze sobą coś do picia i jedzenia.

Więcej o:
grzyby grzybobranie policja apel
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE