Serwis klimatyzacji - przygotuj instalację na pełen sezon

Serwis klimatyzacji - przygotuj instalację na pełen sezon

Zbliża się czas, w którym klimatyzacja w naszych domach będzie chodziła, nomen omen, pełną parą. Warto przygotować sprzęt na najgorętszy sezon, dbając o jego odpowiednią konserwację. Regularne serwisowanie i czyszczenie gwarantuje lepszą wydajność i energooszczędność, korzystnie wpływa także na jakość powietrza. Czy czyszczenie układu lepiej pozostawić fachowcom, czy też warto podjąć się tego zadania na własną rękę?

Serwis klimatyzacji w domu i w biurze

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji to zdecydowanie dobry nawyk, który ma o wiele więcej zalet, niż tylko przedłużenie żywotności klimatyzatora. Zaniedbanie regularnego serwisu prowadzi do zwolnienia przepływu powietrza, a w konsekwencji do rozwoju chorobotwórczych grzybów i pogorszenia zapachu oraz jakości powietrza. Oczywiście, na serwis klimatyzatora powinniśmy się zdecydować także wtedy, gdy dojdzie już do usterki. Pracownicy serwisu zajmą się diagnostyką i usunięciem problemu zanim pojawią się niedogodności. Nawet jeśli klimatyzacja działa poprawnie, powinno dokonywać się przeglądu przynajmniej raz w roku, nawet częściej w przypadku instalacji w mocno zanieczyszczonej okolicy.

Klimatyzacja ścienna - najczęstsze problemy wpływające na jakość pracy

Klimatyzatory odpowiadają nie tylko za chłodzenie pomieszczeń w biurze czy w firmie, ale też za odpowiednią filtrację powietrza. Filtry w klimatyzatorze mogą działać na bardzo różnej zasadzie, ale ich podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, grzybów i alergenów. Część jest w stanie także neutralizować opary formaldehydu, amoniaku i kwasu octowego. Aktywny filtr elektrostatyczny, węglowy, antybakteryjny, z jonami srebra - każdy wymaga regularnej konserwacji, czyszczenia lub wymiany. Takie podejście zapewnia maksymalną efektywność, gwarantując przy tym dobre samopoczucie i pozytywny wpływ na stan zdrowia każdego korzystającego z klimatyzacji.

Samodzielny serwis klimatyzacji w mieszkaniu

Jak czyścić domową klimatyzację, by nie narazić sprzętu na zmniejszenie wydajności? Na powierzchni tac ociekowych, wymiennika ciepła, filtra i łopatek wentylatora gromadzi się kurz, brud, bakterie i grzyby. Najlepiej jest zlecić oczyszczanie klimatyzacji profesjonalistom, przynajmniej dwa razy w roku. Można też próbować samodzielnie czyścić elementy zewnętrzne, jednak niewłaściwa ingerencja może wpłynąć na utratę gwarancji i uszkodzenie klimatyzatora. Pracownik zdemontuje kolejne elementy i w razie potrzeby sięgnie po fachowe środki zwalczające mikroorganizmy i największe zabrudzenia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE