Seniorzy z Radomska świętowali Dzień Bezpiecznego Internetu

Seniorzy z Radomska świętowali Dzień Bezpiecznego Internetu Fot. Ewa Kaczmarczyk/Paweł Aulich

Seniorzy – słuchacze Radomszczańskiego Uniwersytetu III Wieku w ramach swojego kalendarza zajęć także świętowali dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Komputer to dla mnie – warsztaty o takim tytule poprowadził dla seniorów Paweł Aulich, pasjonat nowych technologii.

Podczas zajęć seniorzy dowiedzieli się jak chronić swój komputer przed wirusami, a także jak w sieci zadbać o bezpieczeństwo np. swoich danych czy finansów.

A o czym należy pamiętać, aby każdy dzień był bezpieczny online? Ważna jest nie tylko świadomość zagrożeń, ale również sposobów na to, jak się przed nimi uchronić.

Co jest najważniejsze? Oto kilka wskazówek dla każdego:
• Stosuj silne hasła – czyli długie, złożone, zawierające litery, cyfry, znaki specjalne, niebudzące oczywistych skojarzeń – np. z Twoim imieniem, czy datą urodzenia dziecka.
• Chroń swoją prywatność – pod żadnym pozorem nie przekazuj w sieci poufnych informacji na swój temat, nawet jeśli prosi o to ktoś znajomy lub bliski – jego konto mogło zostać zhakowane.
• Pomyśl, zanim coś wyślesz/udostępnisz – wielokrotnie sami, nieświadomie, dostarczamy cyberprzestępcom informacji na nasz temat. Zdjęcie, na którym widać część numeru karty kredytowej? To się zdarza. Zastanów się dwa razy zanim opublikujesz coś w mediach społecznościowych, czy prześlesz innej osobie online.
• Nie klikaj w linki, ani nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców – to bardzo prawdopodobne, że zawierają złośliwe oprogramowanie.
• Dbaj o sprzęt – pobieraj oprogramowanie tylko z oficjalnych źródeł, pamiętaj o jego aktualizowaniu. Pilnuj tego, aby nikt niepowołany nie uzyskał dostępu do Twojego smartfona czy laptopa.
• Bądź czujny – w sieci zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Więcej o:
Seniorzy z Radomska świętowali Dzień Bezpiecznego Internetu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE