Segreguj z kulturą - odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Segreguj z kulturą - odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i właściwa ich segregacja, to korzystny wpływ na otaczające nas środowisko naturalne. Wraz z postępem gospodarczym zwiększa się asortyment i konsumpcja produktów, a więc i odpadów, w tym odpadów zaliczanych do tzw. wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Odpady wielkogabarytowe są to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na ich duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w pojemnikach lub workach na odpady.

Do tego typu odpadów zalicza się m.in.: kanapy, sofy, fotele, krzesła, szafy, meblościanki, łóżka, łóżeczka, dziecięce wózki, materace, dywany, wykładziny, rowery, zabawki o dużych rozmiarach, deski do prasowania, duże instrumenty muzyczne, meble ogrodowe, duże donice.

Segregujmy z kulturą, dlatego nie umieszczajmy odpadów wielkogabarytowych w osiedlowym/przydomowym pojemniku na odpady lub workach/pojemnikach do segregacji odpadów, nawet po ich demontażu czy rozdrobnieniu. Umieszczenie odpadów wielkogabarytowych w pojemniku na odpady zmieszane grozi nieopróżnieniem pojemnika/nieodebraniem worka przez pracowników firmy zajmującej się odbiorem odpadów.

Podstawowym błędem w segregacji odpadów wielkogabarytowych jest ich spalanie w piecach, co powoduje zanieczyszczenie powietrza i jest surowo zabronione.

Odpady z kategorii zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zawierają szkodliwe substancje (m.in. rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, freon, azbest). Po wydostaniu się tych substancji z uszkodzonej lodówki, komputera, świetlówki czy innych urządzeń łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza, powodując zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaliczamy pochodzące z gospodarstw domowych: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, odkurzacze, żelazka, tostery, frytownice, noże elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), notebooki, kalkulatory kieszonkowe, maszyny do pisania, faksy, telefony, telefony komórkowe, odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, odtwarzacze wideo, CD i DVD, wzmacniacze dźwięku, aparaty fotograficzne, świetlówki, lampy fluorescencyjne, żarówki energooszczędne i led, wiertarki, piły, maszyny do szycia.   

Elektroodpadów nie wolno wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane lub worka na odpady posegregowane oraz samodzielnie demontować, gdyż stwarza to ogromne zagrożenie dla środowiska.

Zatem jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?

Aktualne możliwości pozbycia się odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w gminach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

  1. Umieścić w określonym terminie w punkcie odbioru.

- zabudowa wielorodzinna – odpady należy dostarczyć do najbliżej położonego punktu odbioru określonego w harmonogramie  (nie zawsze jest to przyblokowy boks na odpady). 

- zabudowa jednorodzinna – punktem odbioru jest miejsce zwyczajowego zlokalizowania wystawionego pojemnika/worków na odpady zgodnie z harmonogramem wywozu.

Zamiar wystawienia tego typu odpadów należy zgłosić telefonicznie, osobiście lub e-mailowo (oprócz mieszkańców gminy Masłowice), najpóźniej dzień przed terminem wywozu do godziny 14:00 do Działu Obsługi Klienta PGK Sp. z o.o., tel. 44 683 06 30.

  1. Dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK-u.

Podstawą do przyjęcia tego typu odpadów jest wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem.

- PSZOK dla mieszkańców miasta i gminy Radomsko znajduje się w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie przy ul Jeżynowej 40.

- PSZOK dla mieszkańców gminy Gomunice – Słostowice 1A (przy Oczyszczalni Ścieków)

- PSZOK dla mieszkańców gminy Masłowice – Masłowice 84A (na terenie byłego GS-u)

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Płoszowie dostarczyć można wyłącznie odpady pochodzące z gospodarstw domowych.

Dodatkowo elektroodpadów można pozbyć się w następujący sposób:

  • Zostawić w serwisie zajmującym się naprawą zepsutych urządzeń, gdy okaże się, że koszt serwisu jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia lub gdy naprawa jest nieskuteczna.
  • Kupując nowy sprzęt w sklepie np. telewizor lub lodówkę można pozostawić zużyty sprzęt tego samego rodzaju. Ta sama zasada obowiązuje przy dostawie do domu. To sprzedawca jest zobowiązany do zapewnienia możliwości bezpłatnego oddania zużytego sprzętu w miejscu dostawy.
  • Zużyty sprzęt małogabarytowy (taki, którego najdłuższa krawędź nie przekracza 25 cm) można nieodpłatnie pozostawić bez konieczności zakupu nowego sprzętu w sklepie wielkopowierzchniowym sprzedającym akcesoria RTV i AGD.
  • Zbędny lub zużyty elektrosprzęt o najdłuższej krawędzi do 50 cm oraz zużyte baterie można nieodpłatnie zostawić w jednym z 5-ciu pojemników na elektroodpady zlokalizowanych na terenie Radomska: ul. Świętej Królowej Jadwigi (k. sklepu Lidl), ul. Piłsudskiego (przy MDK), ul. Sierakowskiego (ERA Park), ul. Stara Droga 85 (przy PGK), ul. Reymonta (rejon dworca PKP).
  • Osoby nie mogące wynieść dużego sprzętu AGD przed posesję mogą skorzystać z bezpłatnego odbioru w tym zniesienia i załadunku i transportu do zakładu przetwarzania dużego AGD w ramach programu DECYDUJESZ.PL.  Wystarczy skorzystać z formularza zgłoszenia odbioru ze strony decydujesz.pl
  • Sprawdź czy szkoła mieszcząca się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania nie bierze udziału w konkursie na zbiórkę elektroodpadów, możesz jej podarować swój sprzęt elektryczny i elektroniczny.
  • Przynieść na organizowaną przez PGK Sp. z o.o. raz w roku zbiórkę elektroodpadów w zamian za sadzonkę drzewa.
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z działalności gospodarczej np. lady chłodnicze, duże urządzenia kopiujące, faxy itp. nie jest objęty w/w sposobem zbierania. Pozbyć się go można zlecając odbiór firmie odbierającej odpady lub samodzielnie dostarczając do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie pokrywając koszty jego unieszkodliwienia. Stosowny cennik znajduje się na stronie www.pgk-radomsko.pl

Kultura segregacji to nie tylko prawidłowe zagospodarowanie odpadów powstających w naszych gospodarstwach domowych. Należy również pamiętać, aby podczas segregacji unikać błędów przy podziale na poszczególne frakcje odpadów.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.pgk-radomsko.pl, na której w zakładce „Segregacja odpadów w pigułce” znajdują się odpowiedzi na pytania związane z prawidłowym zagospodarowaniem odpadów.

Materiał edukacyjny powstał na zlecenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku, w ramach projektu „Kultura segregacji” zrealizowanego wspólnie z Rekopolem Organizacją Odzysku Opakowań S.A.

Więcej o:
radomsko pgk radomsko segregacja odpadów odpady wielkogabarytowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE