Sanepid: Wyrzucajmy maseczki i rękawiczki do kosza

Sanepid: Wyrzucajmy maseczki i rękawiczki do kosza Fot. pixabay.com

Sanepid w Radomsku przypomina, aby zużyte jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucać do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek. Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Epidemia koronawirusa drastycznie zwiększyła popyt na jednorazowe środki ochrony osobistej takie jak maski zasłaniające twarz i rękawiczki ochronne. To oznacza rosnący problem a efekt tego jest widoczny w otoczeniu koszy na śmieci albo na chodnikach, czyli dochodzi do zanieczyszczania przestrzeni publicznych.

Takie odpady powinny być na bieżąco utylizowane, a tymczasem śmieci rozprzestrzeniają się przed sklepami i na osiedlach, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

W czasie stanu epidemii zdrowie i bezpieczeństwo publiczne są głównym priorytetem, ale musimy również zdać sobie sprawę, że szerzy się problem odpadów, który jest uwidaczniany przez pandemię i ma znaczenie dla zdrowia nas wszystkich oraz ochrony środowiska. 

Zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego – jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, zużyte jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek.

Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko maski ochronne rękawiczki
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE