Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli

Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli Fot. pixabay.com

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od najbliższej środy (1 kwietnia 2020 r.) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba -  także na mobilny dostęp do internetu, czyli sprzęt do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli. Co istotne, wkład własny nie jest potrzebny.

Komisja Europejska poparła pomysł, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych.

Jest wniosek, jest wypłata

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef resortu.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat.

Na jakie kwoty można liczyć? Już dziś wiadomo, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na samorząd.

Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby.

Drugi krok - rozpocząć zakupy. Wydatki można już ponosić, wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia.

- Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Kolejny krok - to wniosek do CPPC.

Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Akcja - edukacja

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje minister.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta - jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, była błyskawiczna.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

(źródło: www.gov.pl)

Więcej o:
koronawirus zdalna nauka zakup laptopów ministerstwo cyfryzacji
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE