Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Samorząd to ludzie - Radomsko24.pl

Samorząd to ludzie

W Miejskiej Bibliotece Publicznej z okazji obchodów 25-lecia powstania samorządu, współtwórca reformy prof. Jerzy Stępień wygłosił ciekawy wykład pt. "Samorząd po 25. latach - nowe wyzwania"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej z okazji obchodów 25-lecia powstania samorządu, współtwórca reformy prof. Jerzy Stępień wygłosił wykład pt. "Samorząd po 25. latach - nowe wyzwania", którego wysłuchała radomszczańska młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.



Prof. Jerzy Stępień nieco spóźniony rozpoczął wykład od przypomnienia młodzieży skąd w ogóle wzięła się idea samorządu, a sięga ona początków powstania miast. Spoglądając na historię Polski można wywnioskować, jak do tego doszło, ze dopiero w latach 90-tych zaczął się w kraju rozwijać samorząd.  Wcześniej nie pozwoliły na to zabory, nieco później w czasach międzywojnia bieda, potem kolejna wojna, a na samym końcu komunizm i centralizacja władzy. Reforma samorządowa była krokiem milowym w stronę rozwoju demokracji w Polsce i nie tylko.

- Po pierwsze otwierała nas na zachód. Dała możliwość zbudowania podstaw demokracji i stworzyła możliwości zupełnie innego tempa rozwoju kraju – zaznacza prof. Jerzy Stępień.

Mimo już 25-letniej tradycji samorządowej  - jak mówi współtwórca reformy – jest jeszcze wiele do poprawy.

- Musimy poprawić to i owo, niewątpliwie  w zakresie finansowania, ale przede wszystkim musimy poprawić frekwencję wyborczą. Jeśli na wybory samorządowe idzie mniej niż połowa uprawnionych do glosowania to pokazuje, że jednak ludzie niezbyt interesują się sprawami publicznymi. Pozwalają na to, żeby za nich decydowano. To jest słabość naszej demokracji – stwierdza prof. Stępień. - Mnie osobiście to martwi. Na przykład przed wojną frekwencja wyborcza była na poziomie 70 procent, a teraz mamy 50 procent, a w wyborach prezydenckich 60 procent. To pokazuje, że nasze społeczeństwo czuło się bardziej obywatelskie w latach 30-stych, które były znacznie trudniejsze niż obecne. Może nam jest za dobrze, może myślimy tylko o swoich osobistych sprawach, a przecież żyjemy we wspólnocie. Musimy nad tym pracować, szczególnie w rodzinach i w szkołach – mówi dodając, że nasz samorząd nie jest jeszcze dość sprofesjonalizowany.

Profesor zauważył także, że trudna historia oraz czasy komunizmu pozostawiły w Polakach nieco wschodniej mentalności. Widać to na przykładzie lokalnych samorządów.

W ostatnich latach trochę zmarginalizowane zostały rady, a sfera decyzyjna przesunęła się w stronę wójtów,  burmistrzów i prezydentów, czyli ku władzy jednostki. To jest raczej wschodni model rządzenia, a nie zachodni. Musimy zatem te wektory trochę przestawić – stwierdza profesor Jerzy Stępień.

W słowie końcowym prof. Stępień podkreślił, że jeżeli obojętne będą obywatelom sprawy kraju, a także samorządów i nie będą uczestniczyli w życiu społecznym, to w końcu cofniemy się do czasów chłopów pańszczyźnianych bez prawa głosu, którymi rządził pan.

Więcej o:
samorzad historia.mbp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE