Sądy jednak skazują za brak maseczki

Sądy jednak skazują za brak maseczki Fot. pixabay.com

Praktycznie pod każdym artykułem na naszym portalu, a dotyczącym nakazu noszenia maseczek, od razu pojawiają się komentarze czytelników, nawołujące do niestosowania się obowiązujących przepisów. Podnoszą także kwestię, że sąd anuluje mandat nałożony przez policję za brak maseczki. Sprawdziliśmy.

Nawołujący do łamania przepisów są również aktywni na grupie na Facebooku „#STOP PLANDEMII.Radomsko. Ponad Podziałami”. Wrzucają tam metodą kopiuj-wklej niesprawdzone informacje dotyczące paragrafów, które rzekomo chronią przed ukaraniem policyjnym mandatem za brak maseczki.

Według danych, które do naszej redakcji przysłał podinsp. Wojciech Auguścik z KPP Radomsko, od 13 marca do dziś, Sąd Rejonowy w Radomsku wydał 47 wyroków skazujących, 0 (słownie: zero) uniewinniających za wykroczenia z art. 54 KW związanego z niestosowaniem się do przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów, nakazów i ograniczeń związanych z COVID-19, w tym w większości dotyczących niezakrywania ust i nosa pomimo takiego obowiązku.

Art. 54 Kodeksu Wykroczeń: Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

W całej Polsce, od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, policjanci pouczyli ponad 201 tys. osób, prawie 73 tys. ukarali mandatami karnymi.

Z kolei Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji wskazał. że w przypadku skierowania wniosków do sądu, w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń.

- Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tys., to 8 430 obwinionych zostało skazanych, zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające, pozostałe sprawy jeszcze się toczyły - powiedział rzecznik, cytowany przez PAP.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko powiat radomszczański zakażenia radomsko koronawirus województwo łódzkie maski radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE