Rzuć palenie

Palenie zwykle rzucamy od nowego roku, od poniedziałku, od pierwszego. Rzućmy dziś, we czwartek.

Palenie zwykle rzucamy od nowego roku, od poniedziałku, od pierwszego. Rzućmy dziś, we czwartek. 

fot. sxc.hu

W trzeci czwartek listopada, który w tym roku przypada na 20 dzień miesiąca obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dzień ten ma już trzydziestoletnią tradycję. A w ramach wsparcia obchodzi się jeszcze Dzień bez Papierosa – 31 maja.

Obserwacje prowadzone przez każdego człowieka indywidualnie wskazują, że wciąż bardzo dużo osób pali tytoń. Takiego stwierdzenia nie trzeba popierać danymi statystycznymi – wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Choć palacze zdają sobie sprawę, że jest to zgubny dla ich zdrowia nałóg, ciężko im czasem wyleczyć się z niego. Ci którzy próbują – zdarza się, że po kilku miesiącach znów wracają do palenia. Wielu jest takich, którym mimo prób się nie udało i wielu tych, którzy na trwałe pożegnali uzależnienie.

Mając powyższe na uwadze nie trudno uznać, że jest to problem o wymiarze społecznym. Mimo ingerencji prawnej, podatkowej, czy ograniczeń stosowanych przez osoby prywatne celem zmniejszenia ilości miejsc, w których można palić – wielu ludzi jest uzależnionych tak mocno, że nie są te ograniczenia dla nich przeszkodą. Oprócz powyższych negatywnych aspektów palenia tytoniu warto przyjrzeć się negatywnym skutkom zdrowotnym, jakie ono wywołuje zarówno bezpośrednio palaczowi, jak i jego środowisku.

Pozbycie się uzależnienia jest dla większości ludzi dużym wyzwaniem. Świadczą o tym m.in. badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, według których spośród 70% palaczy, którzy chcą rzucić palenie, udaje się to jedynie 2-3% osób. Wybranie odpowiedniego sposobu walki z nałogiem może być więc kluczem do sukcesu, jednak niewątpliwie najważniejszym elementem leczenia uzależnienia jest uświadomienie sobie szkodliwości palenia, silna wola oraz zdecydowana chęć pozbycia się nałogu.  A z pewnością pozbycie się uzależnienia niesie za sobą wiele korzyści – przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie czynnika ryzyka utraty zdrowia, poprawia wydolność fizyczną i samopoczucie oraz smak i węch. To także ogromna oszczędność pieniędzy oraz unikanie szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na otoczenie.

Więcej o:
palenie papierosów papierosy rzucanie palenia tytoń światowy dzień rzucania tytoniu dzień bez papierosa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE