Rządowa reforma edukacji zrujnuje budżet starostwa?

Rządowa reforma edukacji zrujnuje budżet starostwa? Fot. freeimages.com

Na ostatniej sesji rady powiatu radomszczańskiego, która miała miejsce 20 marca w Starostwie Powiatowym, mówiono na temat rządowej reformy edukacji. A dokładniej o przyznanej subwencji, której kwota dla zarządu starostwa stanowi jasną odpowiedź na to, że budżet zostanie mocno nadszarpnięty-kosztem planowanych remontów dróg w powiecie.

Reforma edukacji wprowadziła niemałe zamieszanie i zamęt. W związku z likwidacją gimnazjów, od następnego roku do szkół średnich na terenie całego powiatu pójdzie podwójna liczba uczniów – absolwentów wspomnianych gimnazjów oraz podstawówek. Zarząd obawiał się, że dotacja jaką przyzna rząd będzie niewystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów. Sprawdziło się.

Przekazana z budżetu centralnego subwencja oświatowa na 2019 rok ma wynieść tylko 41 564 538 mln zł. To porównywalna kwota przyzna powiatowi w 2017 roku (wtedy było to 41,3 mln zł). Natomiast w zeszłym roku subwencja była niższa o 3,5mln zł i starostwo musiało dołożyć na utrzymanie szkół około 3,9mln zł.

Te wszystkie wyliczenia świadczą o tym, że starostwo w tym roku będzie musiało przeznaczyć znaczną kwotę z własnego budżetu. Jak podano na sesji, wstępne wyliczenia wskazują na to, że kwota ta może przekroczyć 5 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że kwota, którą trzeba będzie przekazać z budżetu powiatu na utrzymanie szkół i placówek oświatowych, może odbyć się kosztem np. remontów dróg.

Więcej o:
subwencja oświatowa starostwo powiatowe radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE