Ruszył remont dachu chaty tatarskiej

Ruszył remont dachu chaty tatarskiej

Rozpoczęto prace związane z wymianą poszycia dachów w zabytkowej zagrodzie tatarskiej w Radomsku. Nową strzechę zyskają cztery budynki – szopowozownia, chałupa, obora oraz stodoła.

Położenie nowego poszycia kosztować będzie 73 554 zł. Muzeum Regionalne w Radomsku na realizację zadania pozyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 36 777 zł, natomiast pozostała część inwestycji finansowana jest z celowej dotacji Urzędu Miasta Radomsko.

Jak wyjaśniają pracownicy muzeum, wymiana poszycia była konieczna ze względu na nienajlepszy stan starej strzechy, która nie spełniała już swojego zadania. W konsekwencji mogło dojść do uszkodzenia zabytków lub drewnianej konstrukcji chaty, na co muzeum nie mogło sobie pozwolić.

- W niektórych miejscach słoma się wysuwała, były też dziury i należało to naprawić. Taki stan rzeczy powodował zalania ścian co jest nie do przyjęcia ze względu na eksponaty będące w chacie. Na czas remontu eksponaty zostały zabezpieczone w muzeum  - wyjaśnia Barbara Sitek z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Prace w chacie tatarskiej będą trwały około 2 tygodni.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Program Dziedzictwo kulturowe priorytet 1 Ochrona zabytków".

Więcej o:
chata tatarska muzeum
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE