Na dzisiejszej (27 sierpnia) Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska radni miejscy urządzili wizję lokalną na terenach zagrożonych podtopieniami.
Wielu mieszkańców Radomska od lat zmaga się z problemem podtopień. Na dzisiejszej (27 sierpnia) Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska radni miejscy urządzili wizję lokalną na terenach zagrożonych podtopieniami.
Mimo trwającej suszy nie można zapomnieć, że wystarczy kilkanaście minut ulewnego deszczu, by centrum miasta znalazło się pod wodą. Dotyka to nie tylko mieszkańców ulicy Krasickiego, Dolnej czy Niskiej, ale także przedsiębiorców przy ul. Reymonta, Żeromskiego czy Krakowskiej.
Podczas komisji wyjazdowej radni miejscy odwiedzili także ulicę Mokrą, której mieszkańcy obawiają się wylewania rzeki Radomki.
- Mieszkańcy obawiają się, że rzeka będzie wylewać i zatapiać ich posesje. Widać gołym okiem, że na początku ulicy, aż do jej końca koryto rzeki jest dosyć szerokie, ale wystarczy przejść w łąki około 50 – 100 metrów, gdzie koryto rzeki zwęża się do szerokości zwykłego rowu. Przy dużych opadach deszczu niemożliwe jest, żeby ta rzeka nie wylewała – mówi radny Tomasz Kornacki. - Na kolejnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej poprosimy firmę, która projektuje rewitalizację rzeki Radomki i porozmawiamy na temat zagrożeń, których obawiają się mieszkańcy ul. Mokrej – dodaje.
Jeśli chodzi o podtopienia w centrum, to obecnie władze miasta czekają aż zafunkcjonuje podziemny zbiornik retencyjny wybudowany przy tzw. „mostku”.
- Jeżeli zbiornik zacznie funkcjonować, wówczas zobaczymy, czy ten problem zostanie rozwiązany – zaznacza radny Kornacki.
Wszyscy zgodnie twierdzą, że problem podtopień należy jak najszybciej rozwiązać. Mimo trwającej suszy radomszczanie mieszkający w centrum dobrze pamiętają ulewę z początku sierpnia, przez którą zalana została ul. Krakowska.
- Trzeba podjąć zdecydowane kroki – stwierdza radny Artur Werner, dodając, iż zarówno zbiornik przy ul. Sierakowskiego, jak i rewitalizacja rzeki Radomki powinny przynieść poprawę sytuacji.
O ile zbiornik retencyjny usytuowany w centrum powinien zafunkcjonować już niebawem, o tyle czas realizacji rewitalizacji Radomki pozostaje nieznany.
kt