Różewicz Open Festiwal - zobacz bogaty program imprezy

Różewicz Open Festiwal w roku 2013 rozpocznie się 26 września i potrwa do 13 października. Radomszczan czekają spotkania, panele dyskusyjne, spektakle, koncerty i wystawy.

Różewicz Open Festiwal w roku 2013 rozpocznie się 26 września i potrwa do 13 października. Radomszczan czekają spotkania, panele dyskusyjne, spektakle, koncerty i wystawy.

W programie tegorocznego festiwalu zapewne każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Być może będzie to spotkanie z wybitnym aktorem Wojciechem Malajkatem (6 października), spektakl "Kartoteka (9 października), warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez Annę Zagórską i Przemysława Bluszcza (11-12 października) czy spektakl "Stara kobieta wysiaduje" grany w języku ukraińskim i polskim (12 października).

 

Program Różewicz Open Festiwal 2013

26.IX, godz. 10.00 – Seminarium dla nauczycieli pt. „Odkrywanie Różewicza”, prow. Maria Dębicz i Joanna Lisiewicz (sala kameralna)

Dwie znawczynie twórczości Tadeusza Różewicza podejmą próbę twórczego odczytania tekstów Tadeusza Różewicza, będących w kanonie lektur szkolnych.

 

6.X, godz. 17.00 – Rozmowa na (dobry) początek – Wojciech Malajkat (sala kameralna)

Spotkanie o bezpośredniej, otwartej formule z wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, pedagogiem, prof. AT, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie Wojciechem Malajkatem. Aktor opowie o swoich fascynacjach twórczością Różewicza, o doświadczeniach aktorskich.

 

7.X, godz. 17.00 – Projekcja filmu „Idąc spotykając” reż. Antoni Krauze, (47 min.) 1999 r., (sala kameralna)

Film przybliża postać i twórczość polskiego reżysera – Stanisława Różewicza, jego relacje ze starszymi braćmi Januszem i Tadeuszem. To podróż w przeszłość do kina Kinema, łódzkiej szkoły filmowej...

 

9.X, godz. 10.00 – Spektakl „Kartoteka” reż. Andrzej Rozhin, Teatr Lalki i Aktora w Łomży (sala widowiskowa)

Obsada: Beata Antoniuk, Marcin Dąbrowski, Marzanna Gawrych, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz, Tomasz Bogdan Rynkowski, Bogumiła Wierzchowska-Gosk, Krzysztof Zemło

Spektakl Różewicza odczytany „na nowo”! Rozhin po wielu latach ponownie zmierzył się z Kartoteką, uwypuklając jej nadal aktualne aspekty w niezwykle dynamicznym ujęciu. Taneczne sceny zbiorowe, partie śpiewane oraz rapowane, podkreślane są przez muzykę, stworzoną przez znanego kompozytora i twórcę muzyki elektronicznej, Roberta Kanaana z

Gdańska. Duże wrażenie robi też oryginalna, monumentalna scenografia, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Jarosława Perszko z Hajnówki. Wszystkie te elementy sprawiają, że efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wymagającego widza. Spektakl ma zachęcić młodzież do poznawania innych utworów Różewicza.

 

9.X, godz. 19.00 – Koncert zespołu DagaDana pt. "List do Ciebie" (sala widowiskowa)

Skład zespołu: Daga Gregorowicz - głos, elektronika, Dana Vynnytska - głos, instrumenty klawiszowe, Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa, Frank Parker – perkusja

Koncert z tekstami Janusza Różewicza, nieznanego dotąd poety, brata Tadeusza i Stanisława. Zespół stara się, by muzyka podkreśliła piękno poezji. W repertuarze m.in. Tęsknię, Sen, Kino, List, Tango, Szumiała Leszczyna, Sargofaj, A na ostatek, Smak Twój.

 

10.X, godz. 17.00 – Spektakl „Wyszedł z domu”, reż. Michał Rzepka (sala kameralna)

Obsada: Michał Jarczyński, Hanna Kocik, Katarzyna Dąbrowska, Kamil Suszczyk, Marcin Firek. Spektakl w wykonaniu radomszczańskiej młodzieży Różewicz pokazuje nam świat, w którym przestajemy być ludźmi, a stajemy się atrapami.

Funkcjami, które mamy do wypełnienia: ja mam być synem, a ty będziesz ojcem. Ty będziesz córką, a ja matką. Zupełne jak w dziecięcej wyliczance. Godzimy się na role, z którymi się nie zgadzamy, ale dzięki którym możemy grać dalej. Człowiek jest funkcją, normą, która wykonuje swój zawód. /M. Rzepka/

 

10.X, godz. 19.00 – Spektakl „Zezem”, Teatr „Prawie Lucki” (sala kameralna)

Uczniowie, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. J. III Sobieskiego z Wejherowa

Spektakl „Zezem” powstał na podstawie fragmentów różnych utworów T. Różewicza (dramatów, prozy, wierszy) oraz tekstów własnych. Młodzi autorzy spektaklu, wykorzystując papkę medialną oraz ciągle aktualne teksty swego Mistrza, nazwanego przez Z. Majchrowskiego „świadkiem koronnym XX wieku”, zamierzają sprowokować swych rówieśników do popatrzenia na świat „Okiem Poety”. Patrzeć jak poeta, to znaczy, jak?! Świadomie, wnikliwie obserwując rzeczywistość, dostrzegając zachodzące w nim zmiany, które niekoniecznie czynią świat lepszym (bo przecież „zło bierze się z człowieka/zawsze z człowieka/i tylko z człowieka”). Z kolejnych scen spektaklu wyłania się obraz współczesnego świata z jego komercją, automatyzacją życia, upadkiem tradycyjnych wartości, na którym zawisło wielkie pytanie Różewicza: „unde malum?”.

 

11.X, godz. 16.00 – 19.00 – Akademia Teatru (galeria)

Prowadzenie: Anna Zagórska i Przemysław Bluszcz - aktor

Dwudniowe warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez Dziekana Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie dr Annę Zagórską i aktora teatralnego i filmowego Przemysława Bluszcza. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z językiem teatru, jego formą i środkami wyrazu oraz zasadą działania jako współzależności grupy ludzi. Praca oparta będzie na ćwiczeniach głosu, dykcji, ciała, pracy z tekstem, przestrzenią i rekwizytem, pracy indywidualnej z partnerem.

 

11.X, godz. 16.00 – Akademia Filmu – rozstrzygnięcie II konkursu na Etiudę Filmową

ph. „Piekło i niebo” (sala taneczna)

Jury: Paweł Woldan - reżyser,scenarzysta, Krzysztof Tchórzewski - aktor, reżyser, Jacek Piotr Bławut - scenarzysta, operator

 

11.X., godz. 17.00 – 19.00 – Akademia Filmu - warsztaty

Prowadzenie Jacek Bławut – aktor, operator, reżyser filmów dokumentalnych, m.in. Wojownik, Szczur w koronie, Born dead, Nienormalni i Jacek Piotr Bławut – operator, reżyser, współautor scenariuszy, Jeszcze nie wieczór

Warsztaty przeznaczone dla młodzieży prowadzone przez Jacka Bławuta oraz Jacka Piotra Bławuta. Podczas zajęć uczestnicy poznają zagadnienia dotyczące filmu dokumentalnego i fabularnego, różnic i podobieństw, roli bohatera w filmie dokumentalnym, technik filmowych, postprodukcji. Drugi dzień zajęć poświęcony będzie zajęciom i ćwiczeniom praktycznym.

 

11.X, godz. 17.00 – Panel dyskusyjny „Różewicz i teatr” (kawiarnia)

Moderator dr Maria Napiontkowa, paneliści: prof. dr. hab UAM Ewa Guderian-Czaplińska, Jan Maciejowski (reżyser, pedagog), Agnieszka Koecher-Hensel – ISPAN Warszawa, Anna Chodakowska – aktorka teatralna i filmowa

Tematyka rozważań obejmuje:

1. Podstawowe pytanie, na które należałoby sobie odpowiedzieć, brzmi: dlaczego Tadeusz Różewicz, niewątpliwie najważniejszy i najwybitniejszy polski dramaturg XX wieku, stoi w cieniu Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza.

2. Dramaturgia Różewicza wobec tradycji dramatu i teatru modernistycznego (i polskiego, i europejskiego).

3. Teatralny dyskurs zapisany w dramatach Różewicza a realizacje sceniczne tych dramatów.

4. Dramaty "niewygodne" Różewicza (m.in. "Do piachu" i "Białe małżeństwo") - dlaczego nadal budzą oburzenie odbiorców.

5. Wpływ dramaturgii Różewicza na rodzimą współczesną scenografię i teatr lalek (myślenie o przestrzeni scenicznej).

6. Jakiego aktora "potrzebuje" Różewiczowski dramat.

 

11.X, godz. 18.30 – Wernisaż wystawy „Różewicz ReAkcje” (galeria) - kurator wystawy Jakub Lesiński

Wystawa prac artystów związanych z Radomskiem, poświęcona Januszowi, Tadeuszowi i  Stanisławowi Różewiczom. Prezentowane prace są osobistymi wypowiedziami na temat twórczości i postaci braci Różewiczów.

 

11.X, godz. 15.00 – 12.X, godz. 15.00 – Zdarzenie szczególne: 11.X, godz. 20.30 (sala kameralna)

„Untitled (10)” to najprawdopodobniej najbardziej radykalny projekt teatralny sezonu (choć mówienie tego już teraz obarczone jest pewnym ryzykiem). Aktorka Magda Biegańska zostanie na dobę zamknięta w przestrzeni różewiczowskich słów, tematów, odniesień. Ale też milczenia i braku akcji – tak ważnych dla poety. Całość pomyślana jest jako specyficzny tor przeszkód. Biegańska będzie miała do zrealizowania szereg zadań nawiązujących w mniejszym lub większym stopniu do twórczości Tadeusza Różewicza.

 

11.X., godz. 19.00 – Spektakl „Ja im jeszcze pokażę. Hommage a Różewicz”, reż. Piotr Lachmann, Videoteatr (sala widowiskowa)

"Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz” - kolaż złożony z unikatowych nagrań z Tadeuszem Różewiczem i żywych scen z jego wczesnej sztuki ekologicznej "Stara kobieta wysiaduje" w brawurowej interpretacji Jolanty Lothe, której sekunduje Jarosław Boberek, "król polskiego dubbingu". Przetkany jest ten kolaż wierszami z poematu "Regio" Tadeusza Różewicza, który można uznać za strzał startowy rewolucji seksualnej w Polsce, do dziś nie zakończonej. Inscenizacja Piotra Lachmanna, wydobywa z twórczości i rewelacyjnych videoimprowizacji Różewicza myślową głębię i prowokacyjną zmysłowość tej poezji oraz aktualne przestrogi dla polityków i ich ofiar, którymi jesteśmy wszyscy.

 

12.X, godz. 10.00 – 14.00 – Akademia Teatru (II część) (galeria)

 

12.X, godz. 10.00 – 14.00 – Akademia Filmu - warsztaty (II część) (sala taneczna)

 

12.X., godz. 17.00 – Rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – spotkanie z jurorami: Bohdanem Zadurą, Dorotą Koman, Ireneuszem Kaczmarczykiem oraz projekcja filmu „Dorzecze Różewicza”, reż. Artur Burszta, Jolanta Kowalska (MBP)

Na kolejną edycję konkursu wpłynęło 189 pięciotekstowych zestawów, spośród których jurorzy wyłonili finałową siódemkę, która powalczy o główną nagrodę - wydanie tomiku poetyckiego.

„Dorzecze Różewicza” to pierwszy film o Różewiczu, w którym inni twórcy opowiadają o twórczości i wierszach Tadeusza Różewicza. W filmie komentują Piotr Śliwiński oraz piętnastu polskich poetów, m.in. Wojciech Bonowicz, Tadeusz Dąbrowski, Janusz Drzewucki, Piotr Matywiecki i Andrzej Sosnowski. W dokumencie pojawia się również wrocławska aktorka Kinga Preis. Oprócz komentarzy do twórczości Różewicza, w filmie znalazły się również unikatowe materiały archiwalne z udziałem poety oraz etiudy do wybranych wierszy wraz z autorskimi komentarzami.

 

12.X, godz. 18.00 – Salon poezji i muzyki - wieczór z poezją Tadeusza Różewicza pt. „Rozrzucone...” w wyk. Wiesława Komasy (sala kameralna)

 

12.X. godz. 19.00 – Spektakl „Stara kobieta wysiaduje”, reż. Zbigniew Chrzanowski, wyst. Larysa Kadyrova – ukraińska Aktorka Teatru Narodowego im. I. Franki w Kijowie (sala widowiskowa)

Spektakl na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza to przejmująca, niepozbawiona ironii i dowcipu opowieść o różnych odcieniach kobiecości. Na scenie oglądamy pełną najszczerszych emocji spowiedź kobiety zmagającej się z samotnością, brakiem zrozumienia i czasem, który upływa nieubłaganie, odzierając ją z cielesności i pozostawiając pustkę i cierpienie.

Spektakl grany w języku ukraińskim i polskim

 

12.X. godz. 20.00 – Głośne czytanie z udziałem Adama Ferency, prow. Maria Dębicz

(sala kameralna)

 

13.X, godz. 17.00 – Spektakl „Młodzi dla Różewicza” reż. Anna Wieczór-Bluszcz (sala kameralna)

„Wielkie mecyje” to spektakl, na który składa się kilka krótkich form dramatycznych Tadeusza Różewicza m. in. „Wielkości”, „Dramat rozbieżny”, „Dramat postaw moralnych”. Zestawione ze sobą ukazują absurdalne poczucie humoru twórcy, niezwykłą umiejętność poruszania trudnych tematów w sposób pełen kpiny i prowokacji . W przedstawieniu udział biorą aktorzy – amatorzy z radomszczańskiej Grupy Teatralnej „Do Trzech Razy Sztuka”: Agnieszka Chrząszcz, Przemysław Klekot i Janusz Kucharski.

 

13.X, godz. 18.00 – Monodram „Belfer”- reż. Michał Kwieciński, wyst. Wojciech Pszoniak (sala widowiskowa)

Wojciech Pszoniak powraca na polską scenę teatralną jako belfer. Jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie szkoła przetrwania. Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy....

 

13.X., godz. 19.45 – Warsztaty z Mistrzem – Wojciech Pszoniak (kawiarnia)

Dyskusja z publicznością wybitnego aktora teatralnego i filmowego Wojciecha Pszoniaka o tym, co znaczy być aktorem, o poszukiwaniu prawdy w pracy nad rolą, o stałej obecności w jego życiu Tadeusza Różewicza.

„Człowiekiem, o którym mówię ze wzruszeniem jest Tadeusz Różewicz, mój serdeczny przyjaciel. Był takim moim ojcem duchowym w Gliwicach, bo mój ojciec bardzo wcześnie umarł i ja zostałem sam z matką.” /W. Pszoniak/

 

Wystawy:

  • Wystawa plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza ze zbiorów Cezarego Niedziółki – zastępcy dyrektora i kierownika literackiego Teatru Wybrzeże.
    Cezary Niedziółka zgromadził w swojej kolekcji eksponaty największych twórców Polskiej Szkoły Plakatu – Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Jerzego Czerniawskiego, Jana Lenicy czy Wiktora Sadowskiego.
  • Wystawa plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza ze zbiorów Krzysztofa Dydo – kolekcjonera i właściciela Galerii Plakatu Polskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty teatralne inspirowane twórczością Tadeusza Różewicza. Plakaty pochodzą z prywatnych zbiorów Krzysztofa Dydo.
  • Wystawa zdjęć Adama Hawałeja – „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja”.
    Adam Hawałej wrocławski fotografik od ponad 25 lat towarzyszy z aparatem T. Różewiczowi w jego podróżach, spotkaniach, spacerach.

 

Źródła:

http://videoteatrpoza.pl/spektakl/19

http://teatr-polski.art.pl/pl/cykle_i_wydarzenia/wydarzenia/?id_act=202

http://www.tetnoregionu.pl/index.php?

option=com_content&view=article&id=274:lekcjapszoniaka&catid=56:wywiad&Itemid=78

http://www.belfer.eu/

Więcej o:
różewicz różewicz open festiwal teatr mdk wystawa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE