Różewicz Open Festiwal. W tym roku on-line

Od 9 do 11 października 2020 odbywać się będzie w Radomsku kolejna edycja Różewicz Open Festiwal, czyli jedynej w Polsce imprezy poświęconej życiu i twórczości pochodzących z Radomska braci: Stanisława, Tadeusza i Janusza Różewiczów. Tegoroczne edycja wydarzenia będzie różnić się od poprzednich. Z powodu pandemii koronawirusa, festiwal przeniesie się do sieci.

- To będzie inny festiwal, tak jak inne jest obecnie nasze życie. Będzie to festiwal on-line. Bardzo bym chciał, żeby sala Miejskiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi publicznością. Musimy jednak na to niestety poczekać. Dlatego zapraszamy widzów festiwalu przed ekrany komputerów – mówi Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Przez trzy dni trwania festiwalu o godz. 18.00 na stronie internetowej www.rozewiczopen.pl zamieszczane będą festiwalowe wydarzenia.

- 9 października zapraszamy na panel dyskusyjny „3 x Różewicz” z udziałem Moniki Nowak - autorki pracy magisterskiej poświęconej Januszowi Różewiczowi, AleksandryKędry - polonistki z I Liceum Ogólnokształcącego, liderki Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim, laureatki nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, organizatorki Dni Kina oraz Beaty Anny Symołon - teatrologa, redaktora radomszczańskich „Teatraliów” – mówi Jolanta Dąbrowska z Miejskiego Domu Kultury.

Zaplanowano również łączenie z gośćmi z różnych zakątków kraju, w tym z wieloletnią dyrektor Różewicz Open Festiwal, Barbarą Osterloff - profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, dr Joanną Lisiewicz oraz Katarzyną Adamalą, która jest pomysłodawczynią festiwalu.

Na 10 października zaplanowano widowisko słowno - muzyczne „3 x Różewicz” z udziałem: Przemysława Pacana (kierownictwo muzyczne), Poli Chobot i Adam Barana oraz Pawła Binkowskiego, Jacka Bałchana, Szczepana Pospieszalskiego, Piotra Zygmy i Krzysztofa Zygmy.

- Będzie to widowisko ze specjalnym udziałem Michała Urbaniaka – zapowiada Krzysztof Zygma.

11 października obejrzeć będzie można relację z wirtualnego spaceru śladami braci Różewiczów. Przewodnikiem będzie historyk, Agnieszka Kuligowska.

- Jej wędrówce po Radomsku towarzyszy kamera oraz dron a wszystkie przystanki odbywają się w miejscach ważnych dla braci Różewiczów. Wykorzystany zostanie również niepublikowane nagranie z ostatniej wizyty Stanisława Różewicza w Radomsku oraz archiwalne zdjęcia – informuje Jolanta Dąbrowska.

Przez trzy dni festiwalu działać będzie również festiwalowe studio. Imprezy towarzyszące zorganizowane zostaną w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego i w Kinie za Rogiem.

Na realizację zadania Miejski Dom Kultury pozyskał 65 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynatorem wydarzeń jest Jolanta Dąbrowska. Opiekę artystyczną sprawuje Barbara Osterloff.

Patronat nad imprezą objęła redakcja portalu Radomsko24.pl.

Więcej o:
radomsko mdk radomsko różewicz open festiwal
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE