Różewicz Open Festiwal startuje 9 października

Już 9 października rozpocznie się kolejna edycja Różewicz Open Festiwal 2019. Wydarzenie to poświęcone twórczości braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i Tadeusza, potrwa do 14 października. Obejrzeć będzie można m.in. ciekawe spektakle, a także wziąć udział w warsztatach, wykładach, wystawach i wernisażach oraz w spacerze historycznym śladami braci Różewiczów. We wtorek, 1 października szerzej o programie i nadchodzących wydarzeniach opowiadali dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Elżbieta Kwiatkowska oraz Krystyna Michalska będąca koordynatorem Różewicz Open Festiwal, a także prezydent Jarosław Ferenc.

Podczas konferencji prasowej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, prezydent Jarosław Ferenc mówił o festiwalu poświęconym twórczości braci Różewiczów, że stał się marką rozpoznawalną w kraju a także za granicą, którą miasto może się szczycić. Przez te lata festiwal zaskarbił sobie wierną publiczność oraz uznanie. O historii oraz osobach wspierających festiwal mówiła z kolei dyrektor MDK Elżbieta Kwiatkowska.

- To wszystko co wydarzyło się przez te kilkanaście lat to przede wszystkim wielka sztuka, która zagościła w Radomsku. Była przybliżana mieszkańcom nieodpłatnie. Teraz bardzo symbolicznie wprowadzamy odpłatność. Przyjeżdżały do nas teatry m.in. z Warszawy, z Gdańska, z Wrocławia i z wielu innych miast, odbyło się u nas szereg niezwykłych wydarzeń. Mamy również wspaniałych ludzi, którzy tworzą ten festiwal. Zacznę od Krystyny Michalskiej i podziękowania dla niej, która wraz z zespołem programuje festiwal od jego początku i spina organizacyjnie jego realizację. To są również ambasadorzy festiwalu, jak rodzina Różewiczów, która zawsze nas wspierała. To również takie postaci, jak pani Maria Dębicz, znawczyni teatru, będąca dobrym duchem, który nas wspiera oraz swoimi kontaktami w Polsce i za granicą umożliwia nam zaproszenie ludzi kochających twórczość Różewicza
- mówiła dyrektor MDK Elżbieta Kwiatkowska.

W tym roku formuła festiwalu została poszerzona o twórczość literacką Witolda Gombrowicza. O szczegółach i o tym co zostało przygotowane w tegorocznej edycji Różewicz Open Festiwal mówiła Krystyna Michalska.

- Wśród zmian w tegorocznej edycji festiwalu jest wprowadzenie do programu twórczości innego pisarza Witolda Gombrowicza i skonfrontowanie jej z twórczością Tadeusza Różewicza. Pokażemy dwa przedstawienia gombrowiczowskie. Rozpoczniemy Ferdydurke w reżyserii Magdaleny Miklasz. A zakończymy festiwal Deprawatorem, czyli spektaklem Macieja Wojtyszko. To jest historia, kiedy spotyka się trzech wielkich pisarzy: Herbert, Gombrowicz i Miłosz. Będą też dwa kameralne, ale istotne i ważne przedstawienia, czyli ukraińska artystka Lidia Danylczuk ze spektaklem „Stara kobieta wysiaduje”. Do Radomska przyjedzie Bogusław Kierc – poeta, reżyser, aktor, wybitna postać naszego teatru, który przedstawi swoje interpretacje postaci Głodomora w monodramie „Powroty do odejścia Głodomora”
- mówiła Krystyna Michalska.

Różewicz Open Festiwal od lat łączy pokolenia i różne artystyczne gusty. I tym razem program skonstruowany został tak, aby coś dla siebie znaleźli zarówno wytrawni koneserzy sztuki, jak i miłośnicy lżejszych form artystycznych.

RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL 2019 PROGRAM

9 X ŚRODA
godz. 16.30 – „Różewicz vs Gombrowicz” – panel dyskusyjny z udziałem Joanny Lisiewicz, Magdaleny Miklasz, Jarosława Bielskiego, Marka Chowańca, prowadzenie – prof. Barbara Osterloff – dyrektor artystyczny festiwalu (sala kameralna, wstęp wolny).
godz. 17.30 – „Kobiece kadry” – wernisaż wystawy fotografii teatralnej Mirosława Kercza (Galeria MDK, wstęp bezpłatny).
godz. 18.00„Ferdydurke” – spektakl Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Malabar Hotel, reż. Magdalena Miklasz, obsada: Waldemar Barwiński, Anna Gorajska, Magdalena Smalara, Mateusz Weber, Łukasz Wójcik, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski, Anna Stela. Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia (sala widowiskowa, bilety: 20 zł).

10 X CZWARTEK
godz. 09.00 – 11.00 – „Jak powstaje książka” – warsztaty dla dzieci w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku.
godz. 12.00 – 14.00 – „Wściekłe wieszcze i jeden jeszcze albo Tadeusz Różewicz & spółka z o.o.” – warsztaty metodyczne dla nauczycieli pod kierunkiem dr Joanny Lisiewicz (I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, zapisy w Dziale Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez w Miejskim Domu Kultury, tel. 501 019 312).
godz. 19.00„Nocny gość” – projekcja filmu w reż. Stanisława Różewicza (sala kameralna, wstęp za wejściówkami).

11 X PIĄTEK
godz. 17.30Wykład prof. Dr. hab. Jacka Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, wstęp wolny).
godz. 19.00 – „Stara kobieta wysiaduje” – monodram Lidii Danylczuk, aktorki „Teatru w koszyku” z Ukrainy (sala kameralna, wstęp za wejściówkami).

12 X SOBOTA
godz. 16.00 – „XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza” – rozstrzygnięcie konkursu z udziałem jury i finalistów (sala taneczna, wstęp wolny).
godz. 17.30 – „Powroty do Odejścia Głodomora” – monodram aktora i poety Bogusława Kierca (sala kameralna, wstęp za wejściówkami).
godz. 19.00 – „Steve Nash oraz Dj Funktion, Pan Jaras & Pinky Loops Quartet” – koncert (sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami).

13 X NIEDZIELA
godz. 16.00 – „Śladami braci Różewiczów” – spacer ulicami Radomska z historykiem Agnieszką Kuligowską (zbiórka przy wejściu głównym do MDK).
godz. 19.00 – Ggdzie ja jestem” – czytanie performatywne Sceny Poezji MDK w Radomsku, reż. Małgorzata Wesołowska, obsada: Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski, Milena Nowakowska, Alicja Soczyńska, Grażyna Śliwakowska (sala kameralna, wstęp za wejściówkami).

14 X PONIEDZIAŁEK
godz. 19.00„Deprawator” – spektakl Teatru Polskiego w Warszawie, reż. Maciej Wojtyszko, obsada: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn (sala widowiskowa, bilety: 30 zł).

9 – 11 X
godz. 16.00– 20.00 – „On sobie leży, a czas leci – wybrane fragmenty z KAROTEKI” – teatralno – scenograficzne warsztaty dla młodzieży pod kierunkiem prof. Marka Chowańca z ASP w Warszawie (MDK, zapisy w Dziale Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez w Miejskim Domu Kultury, tel. 501 019 312).

9 – 14 X
„Sztuczność wrodzona” – wystawa zdjęć ze spektakli, adaptacji dzieł Witolda Gombrowicza, wystawionych przez Teatr im S. Jaracza w Łodzi (hol Miejskiego Domu Kultury).

Więcej o:
mdk radomsko różewicz open festiwal konkurs poetycki im. janusza różewicza spektakle różewicz festiwal
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE