Różewicz odmieniany przez wszystkie przypadki

Różewicz odmieniany przez wszystkie przypadki

Jak kulturalnie przywitać jesień? Zapraszamy na Różewicz Open Festiwal. Przypomnijmy, że to w naszym mieście młodość spędzili wybitni artyści, bracia Janusz, Tadeusz i Stanisław Różewiczowie.

Przez kilka październikowych dni w Radomsku można obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru. Organizowane są przeglądy filmów Stanisława. Jest też konkurs poetycki poświęcony najstarszemu z braci, Januszowi.

Różewicz Open Festiwal na dobre zagościł już na kulturalnej mapie Polski. I nie ma chyba konkurencji. Tylko w Radomsku w tak wszechstronny i różnorodny sposób prezentowana jest bogata spuścizna artystyczna braci. Festiwal łączy ludzi o podobnej wrażliwości. Ma już swoją stałą widownię. Co roku przybywają też jednak kolejni widzowie, którzy chcą posmakować tej twórczości. To spotkanie koneserów teatru, pasjonatów dobrej literatury, miłośników polskiego filmu, to również spotkanie przyjaciół, którzy przyjeżdżają do Radomska z najodleglejszych nawet zakątków Polski.

Przez lata odwiedzili nas najwybitniejsi aktorzy polskich scen m.in. Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat i wielu, wielu innych . Przyjeżdżają zawodowe teatry, przyjeżdżają grupy amatorskie. Wszyscy jednak witani są równie ciepło. Stałym punktem festiwalu było i jest też czytanie utworów Tadeusza Różewicza. Fragmenty interpretują i aktorzy i zwykli radomszczanie. Są okolicznościowe wystawy, zdjęć, plakatów, scenografii.

Jesienią w Radomsku nazwisko Różewicz odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Z roku na rok o festiwalu coraz głośniej. Organizatorzy starają się też zaskoczyć. Odchodzą od sztampy. Ostatnio w mieście namalowano np. dwa murale przypominające o braciach, w tym roku powstanie trzeci. Różewicz Open Festiwal ma też swój wymiar naukowy. Organizowane są tematyczne panele z ekspertami, krytykami teatralnymi, literaturoznawcami. Spotkania mają charakter otwarty, w dyskusję może włączyć się każdy.

W tym roku na scenie Miejskiego Domu Kultury zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego i Edytę Olszówkę. Do Radomska przyjedzie też Mirosław Zbrojewicz i Maja Komorowska.

Organizatorami festiwalu są:  Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niektóre z festiwalowych wydarzeń dziać się będą w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na www.rozewiczopen.pl i do pobrania poniżej.

Dyrektorem artystycznym Różewicz Open Festiwal od lat jest Barbara Osterloff, a koordynatorem wszystkich działań Krystyna Michalska kierownik działu organizacji imprez radomszczańskiego MDK. I jeszcze jedna zachęta na koniec. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

info: MDK

Więcej o:
rof rof radomsko różewicz open festiwal różewicz radomsko mdk radomsko

Załączniki

ROF 2017 program

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE