Różewicz nie był „łasy” na wywiady i światła reflektorów

Różewicz nie był „łasy” na wywiady i światła reflektorów

Sejm, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, przyjął uchwałę ustanowienia roku 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. Za uchwałą głosowało 452 posłów, 1 był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. W uchwale sejmowej przypomniano, że „w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza - wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty”.

Dla wielu osób to może być zaskoczeniem, ale nie dla Krystyny Michalskiej z Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, radomszczanki, która kilkakrotnie miała okazję rozmawiać z poetą. Była też organizatorką kilku edycji festiwalu braci Różewiczów w Radomsku.

- Spodziewaliśmy się, że Tadeusz Różewicz, może być wśród patronów 2021 roku, chociaż jest jeszcze wielu nominatów Stanisław Lem, kardynał Wyszyński. Znamienite grono, ale dla radomszczan ta nominacja jest bardzo ważna i ogromne wyróżnienie – komentuje Krystyna Michalska, gość programu „Staszczyk niezależnie”.

Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. Twórczości trudnej i kontrowersyjnej.

- Twórczość Tadeusza Różewicza zawsze budziła wielkie kontrowersje. Część środowisk uważało, że np. sztuka „Do piachu”, w złym świetle przedstawiła żołnierzy Armii Krajowej i takie odium jest, że nie czytamy i nie znamy twórczości Tadeusza Różewicza - dodaje Krystyna Michalska w rozmowie z Irkiem Staszczykiem.

Cała rozmowa na portalu Radomsko24.pl, w piątek 11 grudnia, o godzinie 19.45.

Więcej o:
irek staszczyk ireneusz staszczyk krystyna michalska
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE