Router Wi-Fi – serce i mózg sieci o topologii Mesh

Router Wi-Fi – serce i mózg sieci o topologii Mesh

Każda dobrze zorganizowana firma musi mieć szefa. Rozbudowana sieć Wi-Fi o topologii Mesh nie jest tu wyjątkiem. Jej centralny element stanowi router, który koordynuje przesyłanie danych w sieci bezprzewodowej, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości i uzyskać najwyższe możliwe transfery pomiędzy wieloma telefonami, laptopami i innymi terminalami.

Gdy w danej lokalizacji, np. biurze, apartamencie, czy domu, do zapewnienia zasięgu Wi-Fi na całej powierzchni użytkowej nie wystarczy centralnie ustawiony router z antenami, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednego lub kilku wzmacniaczy sygnału sieci bezprzewodowej.

Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia inteligentne obsługujące topologię Mesh (https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Routery-Mesh-WiFi-219.html), w której sieć sama optymalizuje swoje działanie, wyręczając w tym użytkownika.

Mesh (ang. siatka) to sposób współdziałania ze sobą poszczególnych elementów infrastruktury sieciowej tak, by dla laptopa, telefonu, czy tabletu stanowiła ona jedną, logiczną całość. Routery, wyposażone w interfejs Wi-Fi obsługujący Mesh – oprócz udostępniania połączenia Internetowego, firewalla i innych podstawowych usług sieciowych – realizują szereg funkcji zaawansowanych, dedykowanych inteligentnej sieci bezprzewodowej. Należą do nich np. Mesh Steering, dzięki któremu urządzenie automatycznie łączy się z punktem dostępowym Wi-Fi o najlepszym zasięgu, Cross Band Repeating, zapewniający, że zawsze wykorzystywany jest zakres częstotliwości WLAN (2,4 / 5 GHz) zapewniający najszybsze połączenie, czy Beamforming, sprawiający, że anteny wysyłają sygnał dokładnie w kierunku urządzeń końcowych, zapewniając jeszcze większy zasięg i prędkość połączenia.

Centralizacja zarządzania bezprzewodową siecią Mesh oznacza dla użytkownika wygodę. Hasło do Wi-Fi oraz preferowany standard zabezpieczeń (np. WPA2 / WPA3) ustawia się jednorazowo w routerze, który automatycznie przesyła te dane do wszystkich wzmacniaczy sygnału.

Dzięki temu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy i punktu dostępu, do którego zalogowany jest nasz laptop, telefon czy tablet, nie musimy nic zmieniać w jego konfiguracji. Nawet przemieszczając się po domu, czy biurze nie zauważymy, że nasze urządzenie zmieniło punkt dostępu, z którego dotychczas korzystało.

Dodatkowo, mechanizmy inteligentnej sieć mesh zadbają o to, by każde urządzenie końcowe, tj. telewizor, telefon, komputer, konsola, itp. wykorzystywało optymalną dla siebie częstotliwość z uwzględnieniem istniejących, sąsiednich sieci Wi-Fi, oraz by było połączone z najbliższym i najmniej obciążonym punktem dostępu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE