„Rodzina Policyjna 1939 r.” z lekcją w Gomunicach

„Rodzina Policyjna 1939 r.” z lekcją w Gomunicach Fot. KPP Radomsko

Kolejna wyjątkowa lekcja historii została przeprowadzona na terenie powiatu radomszczańskiego. Tym razem wysłuchali jej uczniowie z Gomunic.

Lekcję historii przeprowadził prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi - Jarosław Olbrychowski oraz podinsp. Radosław Malanowski – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku. Obaj Panowie nieustannie poszerzają wiedzę historyczną związaną z funkcjonowaniem Policji a szczególnie z losami policjantów zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Istotne jest to, że chętnie dzielą się tą wiedzą z zainteresowanymi.

Warsztaty patriotyczno-historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje” Jarosław Olbrychowski zapoczątkował w 2017 roku. Są one skierowane do policjantów oraz do uczniów szkół średnich a także do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Tym razem takie spotkanie zostało zorganizowane w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Gomunicach.

Uczniowie zostali zapoznani z dziejami policji okresu międzywojennego, w tym z tragicznymi losami policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas warsztatów prowadzący spotkanie tłumaczyli co należy rozumieć przez etos zawodu policjanta. Jak pojmowane było to pojęcie dawniej a jak wygląda to dzisiaj. Jarosław Olbrychowski podkreślał, że dla każdego funkcjonariusza, mimo upływu czasu, najważniejsze wartości pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną, ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka i całego społeczeństwa. Prezes stowarzyszenia podkreślał, że Ostaszków, Kalinin i Miednoje to miejsca nierozerwalnie łączące się z etosem służby funkcjonariuszy Policji. W tych miejscowościach zginęło blisko 8 tysięcy policjantów, każdy z  nich zmarł na skutek strzału w tył głowy. Dodatkowo stwierdził, że misją rodzin policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji i poświęcenie jej funkcjonariuszy dla ojczyzny.

Podczas lekcji uczniowie mogli zobaczyć specjalnie na tą uroczystość przygotowaną wystawę odznaczeń i odznak policyjnych pochodzących ze zbiorów prywatnych I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku – podinsp. Radosława Malanowskiego.

Dodatkowo, policyjny profilaktyk społeczny – asp. Agnieszka Kropisz podczas swojego wystąpienia zachęcała młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

Więcej o:
powiat radomszczański gomunice szkoła w gomunicach spotkanie policja rodzina policyjna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE