Rodzice oczekują większych dopłat do żłobków w Radomsku

Rodzice oczekują większych dopłat do żłobków w Radomsku Fot. pixabay.com

Od kilku tygodni radni Koalicji Obywatelskiej w Radomsku prowadzili konsultacje z rodzicami dzieci oraz właścicielami żłobków. Z informacji jakie zostały przekazane radnym z KO wynika, że koszty utrzymania dziecka w żłobku wynoszą około 1000 zł i są zbyt dużym obciążeniem dla rodziców.

- Nasze miasto nie prowadzi własnego żłobka, robią to za nie przedsiębiorcy. Do każdego dziecka przebywającego w prywatnym żłobku miasto dopłaca 290 zł miesięcznie - to zdecydowanie za mało. Kwota ta została ustalona na początku 2018 roku i nie była waloryzowana. Uważamy, że miasto powinno co rok podnosić dopłatę tak, aby pokrywała ona stałą część kosztów pobytu dziecka w żłobku. Koszty te rosną wraz ze wzrostem wynagrodzeń, cen prądu i innych opłat. Gdyby Miasto wybudowało własny żłobek musiałoby dopłacać do jego utrzymania znacznie większe kwoty – czytamy w informacji opublikowanej na portalu społecznościowym przez radnego Pawła Pichita.

Radomsko się wyludnia, wielu młodych ludzi nie wiąże swej przyszłości z Radomskiem. Celem nr 1 władz samorządowych powinno być wspieranie młodych ludzi, którzy chcą zakładać rodzinę i być aktywni zawodowo podkreślają radni z KO.

- Proponujemy zwiększyć dopłatę do żłobków do kwoty 50 procent kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. W przyszłym roku byłaby to kwota 500 zł. W tym tygodniu do Przewodniczącego Rady trafi projekt uchwały w tej sprawie. Proponujemy również nawiązać rozmowy z władzami gmin, których mieszkańcy korzystają ze żłobków zlokalizowanych w Radomsku w celu zachęcania ich do wprowadzenia podobnych dopłat dla swoich mieszkańców - dodają.

Więcej o:
żłobki Radomsko radomsko brak żłobków dotacje dla żłobków dotacje dla dzieci w żłobkach
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE