Rodzice oczekują stanowczych działań dotyczących oddziału dziecięcego w szpitalu w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda

W poniedziałek, o godzinie 16.00 przed Szpitalem Powiatowym w Radomsku odbyła się konferencja w sprawie przywrócenia oddziału dziecięcego w tej placówce. Pojawili się na niej rodzice oraz radni miejscy i powiatowi z Koalicji Obywatelskiej.

Spotkanie było odpowiedzią na apel rodziców, którzy nie godzą się już z tym by oddział dziecięcy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku dalej nie funkcjonował. W 2020 roku - został przekształcony na potrzeby oddziału zakaźnego. Od tego czasu mali pacjenci i ich rodzice muszą szukać pomocy i miejsca w innych szpitalach.

- Nie może tak być, że na terenie Miasta Radomska, gdzie jest tak duży i piękny szpital, nie ma oddziału dziecięcego. Jesteśmy odsyłani do Łodzi, Piotrkowa, Sieradza… podróż ze zdrowym dzieckiem czasami wymaga dużej umiejętności, a co dopiero z chorym. Rodzice nie raz czekają wiele godzin na przyjęcie, w trakcie jazdy dzwonią do innych szpitali czy jest miejsce. To jest niedopuszczalne by tego oddziału tutaj nie było. Przyczyną jest niby brak kadry, ale władze muszą zrobić co w ich mocy by zachęcić lekarzy do pracy w naszym szpitalu – mówiła Marta Przywłowska, mama.

Radni Koalicji Obywatelskiej z miasta i powiatu zapowiedzieli, że jutro (wtorek, 19 października) złożą na ręce Starosty Powiatu Radomszczańskiego pismo, w którym napisali, jakich działań oczekują od władz:

Oczekujemy od Starosty i Zarządu Powiatu Radomszczańskiego podjęcia natychmiastowych i skutecznych działań, które doprowadza do ponownego otwarcia oddziału dziecięcego w radomszczańskim Szpitalu Powiatowym. Dziś, w wyniku braku takiego oddziału, nasi najmłodsi mieszkańcy muszą być hospitalizowani w innych miejscowościach na terenie województwa łódzkiego, jak również na terenie innych województw. Takie rozwiązanie nie tylko pogarsza warunki leczenia dzieci z terenu powiatu radomszczańskiego, narażając je na dodatkowy stres związany z rozstaniem z rodzicami. Pobyt najmłodszych pacjentów w szpitalu wiąże się najczęściej z pobytem i sprawowaniem opieki również przez rodziców. Pobyt z dzieckiem w szpitalu w innym mieście niż Radomsko jest dużym wyzwaniem logistycznym i finansowym.

Od Starosty i Zarządu Powiatu żądamy:

• natychmiastowego rozwiązania problemu dostępności oddziału dziecięcego (podania do publicznej wiadomości terminu ponownego otwarcia oddziału) - problem ten nie może pozostać tylko na barkach Dyrektora Szpitala
• podjęcia działań zmierzających do zmiany rozwiązań systemowych przez władze rządowe dot. finansowania oddziałów pediatrycznych w szpitalach.
Kolejny raz z ubolewaniem stwierdzamy, że władze powiatu radomszczańskiego nie zabierają głosu i stanowiska dla najważniejszych spraw dla mieszkańców powiatu. Z naszych informacji wynika, że zarówno Starosta Powiatu Radomszczańskiego Pani Beata Pokora, jak również inni członkowie Zarządu Powiatu nie uczestniczyli w XXVII Zgromadzeniu ogólnym Związku Powiatów Polskich, które to zgromadzenie podjęło stanowisko domagające się rozwiązań systemowych dot. organizacji i rozliczeń świadczeń pediatrycznych w szpitalach.

Czytaj także:

Oddział dziecięcy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku nie funkcjonuje. Powód? Brak kierownika

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
szpital radomsko nowy oddział w szpitalu w radomsku oddział urologczny radomsko szpital powiatowy w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE