Robert Więckiewicz gwiazdą XI Dni Kina

I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa łódzkiego do udziału w XI Dniach Kina.

I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa łódzkiego do udziału w XI Dniach Kina.
fot. wikipedia/CC BY 3.0/Akumiszcza
Tym razem bohaterem i gościem wydarzenia będzie Robert Więckiewicz.

Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw. Program przedsięwzięcia, wybór bohatera edycji, dobór filmów, program warsztatów realizatorskich oraz Filmowej Gry Miejskiej, mają uwrażliwić młodzież na dylematy współczesnego świata. Uwaga uczniów skierowana zostanie na takie zagadnienia jak: konsumpcjonizm a kontestacja rzeczywistości, pamięć i historia, tożsamość zbiorowa oraz gatunkowe ramy kina polskiego. Dni Kina cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Świadczy o tym liczba uczestników wszystkich modułów przedsięwzięcia.

Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością uroczystości finałów przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami  Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski i Jerzy Stuhr.

Bohaterem i gościem tegorocznej XI Edycji Dni Kina, będzie Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Wojciech Smarzowski czy Grzegorz Zgliński. W styczniu bieżącego roku odbyła się premiera najnowszego filmu z jego udziałem, ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza, gdzie Robert Więckiewicz wcielił się w rolę kultowego polskiego prokuratora.

W ramach przedsięwzięcia młodzież poznaje twórczość artysty, oglądając filmy, czytając artykuły, recenzje, książki, następnie bierze udział w konkursie poświęconym jego życiu i twórczości. Integralną częścią przedsięwzięcia są warsztaty realizatorskie, efektem których jest stworzenie przez młodzież krótkich filmów, które są oceniane i nagradzane w Konkursie na Etiudę Filmową.

Ponadto w ramach XI Dni Kina odbędzie się Filmowa Gra Miejska pod hasłem „Podróż za jeden uśmiech”, skierowana również do uczniów szkół gimnazjalnych oraz Konferencja Filmoznawcza dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W jej programie wykłady i warsztaty dotyczące filmu w podstawie programowej poprowadzi dr Agnieszka Morstin – filmoznawczyni, specjalista w historii kina polskiego, autorka wielu książek i publikacji poświęconych filmowym przedstawieniom procesów historycznych w kinie polskim.

Celem Filmowej Gry Miejskiej jest połączenie zabawy i rywalizacji, z nauką o kinie polskim ostatnich pięciu dekad. Udział w Grze nie wymaga od uczestników szczegółowej wiedzy, ma raczej zainspirować młodych ludzi do sięgnięcia po polskie filmy. Zasady Gry znajdują się w załączonym regulaminie.

Podczas uroczystej gali finałowej, zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów (Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość…” i Konkursu na Etiudę Filmową), a laureaci odbiorą nagrody z rąk jury oraz zaproszonego gościa. W uroczystości wezmą udział uczniowie radomszczańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a odbędzie się ona w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Centralną częścią gali będzie rozmowa z zaproszonym gościem – bohaterem Dni Kina. Na zakończenie uroczystości, zgromadzona publiczność oraz goście, wysłuchają koncertu muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet.

W ramach XI Dni Kina odbędą się:
Warsztaty realizatorskie dla uczestników Konkursu na Etiudę Filmową (4–6.03.2015 r.);
Przegląd filmów poświęcony bohaterowi edycji (9–12.03.2015r.);
Konkurs na Etiudę Filmową (2–20.03.2015 r.);
Konkurs Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Roberta Więckiewicza”(20.03.2015r.);
Filmowa Gra Miejska (26.03.2015r.);
Konferencja Filmoznawcza dla nauczycieli (12.03.2015r.);
Uroczysta gala z udziałem Roberta Więckiewicza, zakończona koncertem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet (kwiecień 2015 r.).

Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Radomszczański Andrzej Plutecki.

Więcej o:
dni kina liceum ogólnoszktałcące mdk mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE