Remont kamienicy, w której urodził się przyszły minister gospodarki w Argentynie

Remont kamienicy, w której urodził się przyszły minister gospodarki w Argentynie Fot. TBS Radomsko

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Radomsku, przystąpiło do remontu kamienicy na plac 3 Maja 5 i 5A. W tym budynku urodził się Josele Ber Gelbard (1917 r.) przyszły minister gospodarki w Argentynie (1973-1974).

Jak informuje TBS, jest to wspólna inwestycja Miasta Radomska oraz Wspólnoty Mieszkaniowej z placu 3 Maja 5A. Nowe oblicze zyska elewacja frontowa oraz prześwit bramowy. W TBS mają nadzeję, że będzie to początek i już niedługo kolejni właściciele przystąpią do remontu swoich kamienic.

Przed II wojną światową, remontowana obecnie kamienica mieściła się pod adresem Rynek 5. Prawa strona budynku: Dom Haima Gelbarda, w którym urodził się Josele Ber Gelbard (1917 r.) przyszły Minister Gospodarki w Argentynie (1973-1974). Po zamknięciu Bibliotekii „I.L. Perez” (obecnie ul. Reymonta 54, T30), wszystkie książki zostały tymczasowo przeniesione do domu Haima Gelbarda (do czasu otwarcia Biblioteki „Shalom Alekhem” na ul. Przedborskiej 30).

Josele Ber Gelbard. Urodził się 14 kwietnia 1917 roku w naszym mieście. Rodzice dali mu na imię Józef. W 1930 roku wyemigrował z rodziną do Argentyny, do miejscowości Tucumán, oddalonej o ponad 1200 kilometrów od stolicy kraju, Buenos Aires. W Argentynie zaczął posługiwać się imieniem José (jest ono hiszpańskim odpowiednikiem Józefa).

W 1954 roku przeprowadził się do stolicy, Buenos Aires. Tam został ministrem bez teki (prezydentem kraju był wówczas Juan Peron). Kontynuował walkę o prawa małych i średnich firm. W 1955 roku w Argentynie miał miejsce zamach stanu, który odsunął od władzy Perona. Swoje stanowisko stracił też Gelbard, ale przez cały czas w różnym stopniu był zaangażowany w politykę, mimo licznych prześladowań za współpracę z obalonym Peronem. W 1973 roku Peron powrócił do kraju i został po raz kolejny wybrany prezydentem. Ministrem gospodarki mianowano Jose Ber Galbarda. Jego najważniejszymi dokonaniami na tym stanowisku było wdrożenie planu El Pacto Social, zakładającego zamrożenie cen i wynagrodzeń, a także danie impulsu do eksportu poprzez zniesienie blokad gospodarczych z wieloma krajami.

W listopadzie 1974 roku José Ber Gelbard zrezygnował z teki ministra gospodarki. Powodem była coraz bardziej napięta sytuacja w kraju po śmierci prezydenta Perona. Wkrótce potem wraz z rodziną Gelbard musiał wyjechać do USA, gdzie uzyskał azyl polityczny. Zmarł w Waszyngtonie 4 października 1977 roku na atak serca.

Więcej o:
radomsko tbs radomsko kamienica plac 3 maja remont
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE