Radomsko, Łódzkie 7.3o Sobota, 21 Września 2019

Relikwia błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej w Kaplicy Szpitala w Radomsku

Powiat
Beata Januszewska

W środę, 5 czerwca w Kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej Szpitala Powiatowego w Radomsku odbyła się uroczysta msza święta, podczas której wprowadzono relikwia błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Uroczystościom przewodniczył ks. abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów XX Radomszczańskich Dni Rodziny.

Relikwia błogosławionej Hanny Chrzanowskiej spoczęły w szpitalnej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomsku. Urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie, zmarła 29 kwietnia 1973 w Krakowie. To polska pielęgniarka, działaczka charytatywna, prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, pisarka, pedagog, wiceprzewodnicząca oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, naczelna redaktor czasopisma Pielęgniarka Polska, współorganizatorka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

- Sprowadzenie relikwii siostry Hanny Chrzanowskiej do tutejszej kaplicy to dla nas olbrzymi zaszczyt. Kardynał Stanisław Dziwisz siostrę nazwał matką Teresą dla Krakowa. To bardzo potrzebna uroczystość z tego powodu, że będzie nie tylko w sposób duchowny, ale częściowo też obecna wśród pracowników, wśród przebywających tutaj chorych. I mam nadzieję, że będzie bardzo dobrym przykładem do naśladowania dla personelu, jak być blisko osób potrzebujących i jak bezinteresownie nieść im pomoc
- mówiła starosta radomszczański, Beata Pokora.

Organizator Radomszczańskich Dni Rodziny, Tadeusz Olczyk wraz z żoną zabiegał o to, aby w kaplicy szpitala znalazły się relikwia Hanny Chrzanowskiej. Są to relikwia I stopnia, to pozostałości z ciała świętej.

- 28 kwietnia 2018 roku wraz z małżonką mieliśmy to szczęście być na beatyfikacji siostry Hanny Chrzanowskiej. Już wtedy w sercach naszych zapałała taka myśl żeby postać tej świętej przybliżyć w Radomsku w naszej kaplicy. Dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, że po roku od momentu pojawienia się tej inicjatywy mogliśmy przyjąć w sposób tak uroczysty te relikwie
- mówił Tadeusz Olczyk.

We mszy świętej, którą odprawił ks. abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski, uczestniczyli: władze miasta i powiatu, władze szpitala, personel biały i szary, pacjenci szpitala, a także księża radomszczańskich parafii.

W uroczystości wzięła również udział krakowska delegacja reprezentująca fundatora relikwiarza oraz obrazu przedstawiającego błogosławioną Hannę Chrzanowską - Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich.

- Odpowiedziałyśmy z otwartym sercem na zaproszenie do Radomska, ponieważ dla nas jest to ogromny zaszczyt. Błogosławiona Hanna Chrzanowska dla nas stanowi wzór, to mistrzyni w zawodzie. To, że znalazła tutaj miejsce kultu i czci to dla nas ogromne wyróżnienie. Hanna Chrzanowska całym swoim życiem udowodniła, że dla niej najważniejszy jest pacjent. Dla tego pacjenta zrobiła wszystko, co służyło jego dobru. Uczyła nas, że człowiek stworzony jest do świętości. Sama promieniowała dobrocią. Rozumiała, że służąc człowiekowi, służymy samemu Chrystusowi. Cieszymy się, że tutaj znalazła godne miejsce i wszystkim chorym życzę opieki Hanny Chrzanowskiej
- mówiła Nela Łabińska, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

komentarze