Ponad 88 tys. osób z 1 041 instytucji z całej Polski uczestniczyło w próbie bicia rekordu Polski ustanowionego przez Fundację WOŚP w 2013 roku. Wśród szkół znalazły się m. in. szkoły z Kietlina i Kodręba.
16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zainicjowała z tej okazji wydarzenie, jakim jest bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą ilość osób. Zeszłoroczny rekord został pobity.
W bicie rekordu zaangażowały się nie tylko szkoły podstawowe uczestniczące w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także instytucje rządowe i pozarządowe, OSP, uczelnie, szkoły prywatne czy też firmy.
Ostateczny rezultat dzisiejszego wydarzenia Fundacja WOŚP ogłosi w połowie przyszłego tygodnia, po podliczeniu raportów ze wszystkich miejsc, które uczestniczyły w akcji. Dane poglądowe, które do tej pory spłynęły do Fundacji wskazują na to, że dotychczasowy rekord z 2013 roku został pobity. Wówczas w wydarzeniu wzięło udział aż 83 111 osób z 1 132 instytucji.
Główne wydarzenie, z którego prowadzona była realizacja live w internecie odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do akcji włączyła się Wicemarszałek Sejmu VII kadencji Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
Do tej pory Programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad półtora miliona dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.
Wśród szkół, które wzięły udział w biciu rekordu znalazł się m. in. Publiczny Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Kietlinie(116 osób) oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Kodrębie (212 osób).
- Uczestnikami akcji były głównie dzieci ze szkoły podstawowej, ale zgłosiła się również jedna klasa gimnazjalna (II a). Rozpoczęliśmy o godz. 12.00. Cała akcja trwała pół godziny, atmosfera była znakomita. Przy każdym fantomie nauczyciele monitorowali prawidłowość wykonywania resuscytacji. Wszyscy byli przejęci i zaangażowani, nawet najmłodsi uczestnicy - zdradziła koordynatorka akcji w Kodrębie, Agnieszka Ciepielewska.
W Kietlinie poza prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej odbyła się akcja Honorowego Krwiodawstwa, w której wzięło udział 8 osób (zgłosiło się 12). Pomysłodawcą akcji był koordynator,Grzegorz Ciepielewski, który od wielu lat jest Honorowym Dawcą Krwi. Łącznie udało się zebrać ok. 3,6 litra krwi.
Podobają ci się nasze newsy? Polub Radomsko24.pl na Facebooku TUTAJ!