Reduktor ciśnienia powietrza - jak wybrać najlepszy?

Reduktor ciśnienia powietrza - jak wybrać najlepszy?

Sprężone powietrze jest wykorzystywane na szeroką skalę w wielu branżach, wszak ułatwia pracę i ją przyspiesza. Duże znaczenie ma także fakt, iż medium, jakim jest sprężone powietrze, jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych. Nie wpływa negatywnie na środowisko. Oczywiście, aby takie medium można było wykorzystywać ważne jest jego przygotowanie.

Reduktor ciśnienia powietrza - jak wybrać najlepszy? 

Reduktor ciśnienia powietrza jest niewątpliwie bardzo ważnym urządzeniem. Kontroluje ciśnienie powietrza, a także redukuje ciśnienie wejściowe do wymaganego niższego ciśnienia wyjściowego. Jego zadaniem jest także utrzymanie stałego, ustawionego na manometrze ciśnienia wyjściowego i to niezależnie od wahań ciśnienia wejściowego. Reduktor ciśnienia powietrza stosowany jest na szeroką skalę w wielu branżach przemysłowych. Medium sprężonego powietrza wykorzystuje się w branży górniczej, hutniczej, w przemyśle ciężkim, ale też anestezjologii. Otóż takie medium musi być czyste, stąd też przechodzi proces filtracji.

Ale duże znaczenie ma również zapewnienie właściwego poziomu ciśnienia oraz kontrola ciśnienia sprężonego powietrza. Regulator ciśnienia powietrza składa się z elementu redukującego ciśnienie, a więc np. zaworu grzybkowego. Kolejnym elementem jest element obciążający, czyli sprężyna. Ważnym elementem jest też membrana bądź tłok. Zadaniem reduktora ciśnienia powietrza jest utrzymanie stałego ciśnienia wyjściowego i to niezależnie, ile wynosi ciśnienie wejściowe. Reduktor ciśnienia powietrza musi obniżyć ciśnienie do takiego poziomu, jaki wymagany jest przez dane urządzenie bądź narzędzie pneumatyczne.

Ciekawym przykładem są tutaj siłowniki pneumatyczne, dla których ciśnienie sprężonego powietrza nie powinno przekraczać 10 bar. Otóż dla wielu narzędzi pneumatycznych ciśnienie pracy jest mniejsze niż ciśnienie określane mianem roboczego.

Jak wybrać właściwy reduktor ciśnienia powietrza? 

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać właściwy reduktor ciśnienia powietrza. W tym przypadku pod uwagę warto wziąć, jakie jest ciśnienie wejściowe. Ważnym czynnikiem jest także wielkość przepływu czy sam rozmiar przyłącza. Trzeba też dobierać urządzenie pod kątem temperatury w jakiej będzie pracować. Duże znaczenie ma także zakres regulacji reduktora pneumatycznego. Zwróćcie jeszcze uwagę, z czego wykonany jest korpus reduktora powietrza. Niewątpliwie każda sprężarka potrzebuje reduktora ciśnienia, aby usprawnić działanie układu pneumatycznego.

Dzięki niemu można zmniejszyć także zużycie energii. Brak reduktora sprężonego powietrza uniemożliwia dostosowanie ciśnienia do pracy narzędzi pneumatycznych. Reduktor ciśnienia sprężonego powietrza występuje w wielu wariantach. Może różnić się wielkością, jednak zasada działania jest taka sama. Zawór regulacji ciśnienia powietrza zawsze reguluje się samoczynnie, co wynika z faktu zastosowania ciśnienia różnicowego. Warto jeszcze wiedzieć, że reduktor pneumatyczny można jeszcze zintegrować z innymi elementami, przy czym należy wybierać podzespoły najlepszej jakości, które idealnie pasują do regulatora ciśnienia powietrza.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat uzdatniania sprężonego powietrza i reduktorów, koniecznie sprawdźcie ofertę na stronie: pneumatig.eu/uzdatnianie-sprezonego-powietrza/reduktory.html.               

Przepustowość reduktora ciśnienia powietrza - co warto wiedzieć? 

Warto zwrócić uwagę także na przepustowość reduktora powietrza. Otóż aby zapewnić maksymalną efektywność pracy musi być ona dopasowana do potrzeb urządzenia końcowego. Zmiana przepustowości często wynika ze zmiany średnicy przyłącza. Wbrew pozorom występuje ona nie tylko w przypadku urządzeń o różnej średnicy, ale może występować też pomiędzy modelami o tej samej średnicy. Stąd właśnie przy wyborze reduktora pneumatycznego, musicie wziąć pod uwagę parametr przepustowości.

Reduktory ciśnienia można wykorzystywać w naprawdę różnych warunkach. Dlatego przy wyborze urządzenia trzeba sprawdzić, w jakim zakresie temperatur reduktor będzie działać poprawnie. Najczęściej ten przedział wynosi od minus 10 do 60 stopni Celsjusza i dla większości prac jest on optymalny. Oczywiście są jeszcze bardziej specjalistyczne reduktory, które mogą pracować w niższych lub wyższych temperaturach. Jak widzicie reduktor ciśnienia powietrza pełni bardzo ważną rolę w przygotowaniu sprężonego powietrza. Z tego powodu urządzenie trzeba dobierać pod kątem pracy i dzięki temu można zwiększyć jej efektywność.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE