Jak się sprawdza nowy system segregacji i utylizacji odpadów?
W ubiegłym wprowadzono nowy system segragacji odpadów. Jak nowy sytsem się sprawadza? Czy jest skuteczny? Już znamy pierwsze prognozy.
Oczywiście poziom wydajności przewidziany w ustawie ma być osiągnięty w kolejnych latach, lecz bez systematycznej pracy i usprawnianiu systemu nic by z tego nie wyszło.
Analiza choć nie wszystkie wskaźniki są wzorowe potwierdzają one, iż nasze lokalne społeczeństwo zdaje sobie sprawę z prowadzenia działań recyklingowych i potrzeby segregacji śmieci.
Biuro Gospodarki Odpadami UMR po przeprowadzeniu badań stwierdziło, iż:
- Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania - 25,74% (poziom wymagany - nie więcej niż 50%)
- Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - 17,21% (poziom wymagany - co najmniej 12%)
- Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych - 100% (poziom wymagany - co najmniej 36%)