Recykling odpadów budowlanych

Recykling odpadów budowlanych

Ilość odpadów różnego rodzaju z roku na rok jest coraz większa. Już ponad dekadę temu, w roku 2008, kraje Unii Europejskiej wytworzyły ponad dwa miliardy ton odpadów. Tylko 10% stanowiły odpady z gospodarstw domowych, a najwięcej, bo aż 32% pochodziło z budowy i działalności rozbiórkowej [1]. Wiedząc, jak ważną rolę odgrywa recykling, zastanówmy się czy i w jaki sposób odpady budowlane i porozbiórkowe, produkowane w tak pokaźnej ilości, mogą być mu poddawane.

Odpady komunalne a budowalne

Recyklingiem nazywa się, najprościej mówiąc, odzyskiwanie do ponownego wykorzystania odpadów komunalnych. Tego rodzaju odpady, nazywane też bytowymi, powstają w każdym gospodarstwie domowym, i jak sama nazwa wskazuje, są wynikiem działalności bytowej mieszkańców. Kiedy zatem segregujemy domowe śmieci, mamy osobne pojemniki z takimi odpadami jak:

- papier (mogą się tu znaleźć gazety, ulotki, kartony, różnego rodzaju tektury, torby papierowe itp.)
- metal i tworzywa sztuczne (najczęściej plastikowe opakowania po produktach, puszki aluminiowe, folie, nakrętki, kapsle)
- szkło, niekiedy z podziałem na kolorowe i bezbarwne (szklane opakowania, słoiki, butelki)
- odpady bio (resztki żywności, a także naturalne odpadki ogrodowe, takie jak skoszona trawa, gałęzie, trociny, liście).

Dzisiejsza technologia pozwala tak przekształcić powyższe materiały, aby uzyskać z nich surowce wtórne, a więc każdy słoik czy gazeta, zamiast rozkładać się na wysypisku śmieci, może zostać ponownie wykorzystana w produkcji kolejnych wyrobów.
W powyższych przykładach mowa jest o odpadach bytowych, nie budowlanych. Gruz, który jest przecież odpadem budowlanym, nie może być zatem wyrzucany do zwykłych przydomowych pojemników na śmieci.

Potrzebne są specjalne kontenery. Niemniej, nie oznacza to, że nie może być poddany procesowi odzyskiwania surowców wtórnych. Może, jednak jego wywóz odbywa się na innych zasadach niż odpadów komunalnych i trzeba o tym pamiętać. Aby ponownie wykorzystać gruz, wywozi się go w specjalnie wyznaczone miejsce, a tam używa się specjalistycznego sprzętu do pozbycia się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Jako że cegły czy fragmenty elewacji często zawierają dodatkowe elementy, wykonane z wielu materiałów, metalowe lub drewniane, trzeba je rozdzielić. Najczęściej fragmenty te trafiają najpierw do przesiewacza, następnie do kruszarki, gdzie np. miażdżony jest beton czy przecinana stal tak, aby pozostały już tylko drobne elementy.

Co powstaje z gruzu? Chociażby surowce do tworzenia mieszanek betonowych, które mogą być potem wykorzystane przy budowie dróg albo budynków. Równie dobrze może się też sprawdzić jako wylewka pod budowę. Kruszywo recyklingowe betonowe i ceglane często wykorzystuje się w produkcji krawężników i barier, wielu elementów umocnień nabrzeży,a nawet rynien czy ekranów dźwiękochłonnych, dlatego też zastosowanie surowców wtórnych z gruzu jest bardzo szerokie.

Remont - co robić?

Jeśli planujemy remont, warto już we wczesnej fazie zadbać o odpowiednie kontenery na gruz, gdzie bez przeszkód do jednego pojemnika można wrzucać wszelkie budowlane odpady, od drewna, przez metal i beton, po fragmenty armatury łazienkowej - poszczególne, nadające się do przetworzenia elementy segregowane są, jak wspomniano wyżej, na późniejszym etapie, bez naszego udziału. Pod względem segregacji remontowanie wydaje się zatem wygodniejsze, niż codzienne zwykłe bytowanie, kiedy sami już w momencie wrzucania śmieci do kosza musimy o nią zadbać.

Niemniej, segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkowa a za jej zaniechanie grożą surowe kary, podobnie jak za nieprawidłową utylizację gruzu, czyli np, wywóz do lasu. Jest to niezgodne z prawem, odpady tego typu mogą trafiać tylko do odpowiednich pojemników i być wywożone na specjalne, legalne wysypiska. Jak zdobyć kontener? Jest wiele firm oferujących kontenery wraz z późniejszym odbiorem zapełnionego pojemnika. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło np. kontenery na gruz Warszawa lub wywóz gruzu Warszawa. Pojemniki można dobrać wielkością do zakresu prac - w zależności od tego, czy chodzi o mały remont jednego pokoju w mieszkaniu, czy przebudowę dużego domu.

Gruz stanowi spory odsetek odpadów, który można poddać ponownemu wykorzystaniu. Choć jego segregacja i przetwórstwo opiera się nieco inną technologię niż przeróbka odpadów bytowych, to możliwości korzystania z odzyskanych surowców są imponujące. Nad odpowiednim sposobem składowania i wywozem gruzu czuwa prawo, nie wolno zatem pozbywać się porozbiórkowych odpadów na własną rękę. Jeśli szukasz firmy, która zajmie się dostarczeniem pojemnika i wywozem takich odpadków, wpisz w wyszukiwarkę hasło wywóz gruzu plus miasto, np. Wywóz gruzu Warszawa, a bez problemu znajdziesz pomoc.

[1] Inż. Ap. Chem. 2014, 53, 6, 393-395

Materiał partnera 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE