Reaktywacja MRM już w październiku? Tak, o ile szkoły nie zostaną zamknięte

Reaktywacja MRM już w październiku? Tak, o ile szkoły nie zostaną zamknięte Fot. UM w Radomsku

Po rocznej przerwie w Radomsku ma znowu zacząć funkcjonować Młodzieżowa Rada Miasta. O ile oczywiście szkoły ponownie nie zostaną zamknięte, co też rok temu uniemożliwiło przeprowadzenie wyborów.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez miejskich radnych we wrześniu 2018 r., prezydent Radomska najpóźniej do 30 września musi wydać zarządzenie dotyczące kalendarza wyborczego. Wybory w szkołach muszą się natomiast odbyć przed 30 października.

Rok temu dzień głosowania wyznaczono na 21 października. Ponieważ jednak wszystkie szkoły średnie i część podstawówek nie działały wtedy stacjonarnie, do głosowania nie doszło. Kadencja radnych II kadencji zakończyła się 5 listopada 2020 r. – od tego czasu MRM formalnie nie funkcjonuje.

- W protokołach komisji wyborczych (komisjami wyborczymi w przypadku wyborów do MRM są szkoły) zgodnie zapisano, że z uwagi na sytuację epidemiczną wybory nie były możliwe do przeprowadzenia - mówi Wiktor Lewandowski z Wydziału Informacji i Promocji. 

Jak jednak zapewnia nas magistrat, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to już w październiku powołana zostanie Młodzieżowa Rada Miasta III kadencji (2021-2022). Urząd miasta nie może nie przeprowadzić wyborów, gdyż taki obowiązek nakłada na niego uchwała z 2018 r. Jednocześnie nie ma on wpływu na decyzje władz centralnych dotyczących pandemicznych restrykcji – w wypadku, gdy szkoły będą działać jedynie zdalnie, przeprowadzenie wyborów stanie się niemożliwe.

- Trudno jest przewidzieć jak sytuacja związana z epidemią będzie wyglądać w październiku i na jakie ewentualne obostrzenia zdecyduje się wtedy Rada Ministrów. Na pewno termin wyborów zostanie wyznaczony, a wtedy wszystko zależeć będzie od tego czy placówki oświatowe będą w stanie wybory przeprowadzić - dodaje Lewandowski. 

Więcej o:
mrm radomsko młodzież młodzieżowa rada miasta szkoły samorządność pandemia covid-19 lockdown
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE