RAS podsumowuje akcję „Widzimy śmieci? ReagujMY!” i składa petycję

Fot. Wojciech Bojdo

Radomszczański Alarm Smogowy podsumował pierwsze miesiące trwania akcji „Widzimy śmieci? ReagujMY!”. Podczas środowej (12 lipca) konferencji przedstawiciele RAS poinformowali, jakim zainteresowaniem ciszy się akcja. Złożyli również petycję, adresowaną do samorządowców.

Akcja „Widzimy śmieci? ReagujMY!” została zapoczątkowana w maju 2023 r. Na facebookowym profilu akcji radomszczanie przesyłają zdjęcia zaśmieconych miejsc w Radomsku i powiecie radomszczańskim.

- Podjęliśmy tę akcję, ponieważ park, las czy ulica to nie są miejsca do składowania śmieci. Zaśmiecanie krajobrazu negatywnie wpływa na przyrodę, ale także na nasze wrażenia estetyczne. Dlatego stwierdziliśmy, że zachęcimy ludzi do tego, by zgłaszali nam takie miejsca – wyjaśnia Artur Szponder z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

Przez dwa miesiące trwania akcji RAS otrzymał kilkadziesiąt zgłoszeń. Na tej podstawie przygotowany został raport. Dokument ten Radomszczański Alarm Smogowy przesłał do samorządów z terenu Radomska i powiatu radomszczańskiego, w tym do Starostwa Powiatowego. Załączył do niego również petycję.

- Prosimy, by samorządy wdrożyły działania zapobiegawcze, dzięki którym zostanie zminimalizowany problem zaśmiecania. Chcemy, by samorządowcy przygotowali odpowiednią strategię edukacyjną, strategię monitorowania takich miejsc, by skuteczniej wyszukiwać sprawców zaśmiecania i ich karać. Wnosimy również o aktualizację regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach – mówi Artur Szponder.

- Prowadzimy tę akcję, ponieważ nie lubimy śmieci. Chcemy, by mieszkańcy wiedzieli co mogą, a czego nie. Chcemy, by władze poszczególnych gmin skutecznie realizowały zadania, które nałożyła na nich ustawa. Chcemy, by regulaminy utrzymania czystości i porządku były zaktualizowane i dostosowane do rzeczywistości, która nas otacza. Chcemy również, by władze przeznaczyły fundusze na instalację monitoringu, żeby sprawcy zaśmiecania zostali wykryci – dodaje Katarzyna Ciupa z RAS.

Akcja „Widzimy śmieci? ReagujMY!” będzie kontynuowana.

Raport dostępny jest w załączniku poniżej. 

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko ras radomszczański alarm smogowy akcja petycja

Załączniki

02-raport-z-akcji.pdf

02-mapa-powiatu.pdf

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE