Ranni, połamane drzewa, zamknięty park. Bilans orkanu Ksawery w Radomsku i powiecie

Sprawdziły się prognozy synoptyków. W nocy z 5 na 6 października nad naszym regionem przetoczył się orkan Ksawery. Podmuchy wiatru dochodziły do 100 km/h.

Jeszcze wieczorem 5 października, kiedy to Ksawery przybierał na sile na naszym profilu na Facebooku, nasi czytelnicy informowali o przerwach w dostawie energii elektrycznej na m.in. na ulicach Brzeźnickiej, Krańcowej, Stodolnej. Na osiedlu Tysiąclecia występowały przerwy w dostawie wody.

Podobnie było w powiecie. Brak prądu sygnalizowali mieszkańcy Orzechówka, Strzałkowa, Krzywanic, Lgoty Wielkiej czy Wiewiórowa.

Rano 6 października, dało się zobaczyć więcej szkód. Połamane drzewa, gałęzie zalegały na ulicach i chodnikach. Jedno z drzew przewróciło się na ogrodzenie klasztoru Franciszkanów, a na osiedlu Tysiąclecia spadające drzewo uszkodziło zaparkowane pod blokiem samochody. Drzewa przewróciły się także na terenie przedszkola nr 4 przy ul. Kołłątaja 12 oraz nr 6 przy Rolnej 2. Bez prądu pozostaje PSP nr 2 przy ul. Piłsudskiego 22. Awaria jest już zgłoszona.

Połamane zostały słupy z reklamami na ulicach Reymonta i Piłsudskiego. Te jeszcze w nocy zostały usunięte przez pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku. Od godzin porannych zamknięty jest park Świętojański, gdzie powalone zostały dwie potężne lipy, które uszkodziły chodnik w alejce i skarpę rzeki Radomki.

Służby ratownicze od czwartkowego wieczora – przez całą noc – usuwają szkody spowodowane przez huraganowy wiatr. Straż pożarna tylko w nocy z czwartku na piątek odnotowała ponad 100 interwencji. W nocy połamane drzewa zablokowały drogę powiatową Radomsko – Lgota Wlk. (zator został szybko usunięty), jeszcze rano nieprzejezdna była droga w Zapolicach.

- Choć ostateczne straty nie są jeszcze znane, wciąż trwa ich wyliczanie i zgłaszanie kolejnych, wiadomo już, że na terenie powiatu uszkodzone zostały dachy co najmniej sześciu budynków mieszkalnych m.in. w Zapolicach, Bloku Dobryszyce, Dobryszycach, Białek Górze, a także na kamienicy w Radomsku - informuje Wioletta Bąk-Kempa, rzecznik Starostwa Powiatowego.

Są ranne ofiary nawałnicy: Szpital Powiatowy udzielał pomocy dwu osobom. Jedna z nich to mężczyzna, na którego samochód spadł konar drzewa (uraz głowy, ranny o własnych siłach opuścił szpital), drugą – kobieta, która w czasie wichury doznała urazu kręgosłupa.

Ponadto, przewrócone drzewo uszkodziło płot oraz tablicę informacyjną w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. O szkodzie został powiadomiony ubezpieczyciel. Odnotowano też brak zasilania w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, obecnie trwają prace mające na celu przywrócić zasilanie w zakładzie.

- W nocy z 5 na 6 października 2017 roku pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku przyjmowali zgłoszenia pod numerem 44 681 00 00 oraz prowadzili interwencje na terenie miasta. Zgłoszenia przyjęte przez pracowników wydziału dotyczyły uszkodzeń spowodowanych spadającymi konarami drzew, braku oświetlenia ulicznego oraz awarii sieci elektrycznej w niektórych częściach Radomska. Każde zgłoszenie zostało przekazane odpowiednim służbom, celem ich usunięcia – poinformował naszą redakcję, Janusz Taranek z Wydziału Informacji i Promocji UM w Radomsku.

Najbardziej ucierpiały miejscowości położone na zachód i północ od Radomska, na terenie gmin: Kamieńsk, Ładzice, Lgota Wlk., Dobryszyce, Gomunice. Wichura łamała drzewa i ich konary, zrywała dachy i uszkadzała linie energetyczne . Jak wynika z rozeznania równie trudna sytuacja jest jedynie w dwóch innych powiatach na terenie woj. łódzkiego (Bełchatów i Sieradz). W piątkowy ranek od prądu całkowicie odcięte były m. in. Kamieńsk, Danielów, Szpinalów, Lgota Wieka, Wiewiórów, Kletnia, Kocierzowy, Pudzików, Hucisko, Krzętów, Wola Przerębska, Przerąb, Klizin, Lipowczyce.

 - Na terenie powiatu radomszczańskiego bez zasilania pozostaje ok. 15 tys. odbiorców z gmin: Dobryszyce i Lgota Wielka oraz częściowo z gmin: Radomsko, Ładzice, Kamieńsk, Gomunice, Kodrąb, Przedbórz, Masłowice. W terenie pracują wszystkie ekipy techniczne PGE Dystrybucja i załogi firm zewnętrznych, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie. Dla większości obszaru przywrócenie dostaw energii planowane jest na godziny wieczorne lub przedpołudniowe dnia jutrzejszego. Zapewniamy, że ekipy energetyków będą pracować bez przerwy, aż do usunięcia wszystkich awarii - mówi z kolei Alina Chwiejczak z PGE Dystrybucja.

Radomszczańscy energetycy wystąpili  o wsparcie i czekają na przybycie ekip naprawczych z innych powiatów.

- Powiatowy magazyn dysponuje odpowiednią liczbą płacht do zabezpieczania uszkodzonych dachów. Czekamy na sygnały od władz gmin, zainteresowanych wsparciem – deklaruje starosta Andrzej Plutecki.

Bilans skutków silnego wiatru w województwie łódzkim (godz. 7.00) to 5 osób rannych. 80 uszkodzonych budynków oraz 167 tys. odbiorców bez prądu. Strażacy zanotowali 1236 interwencji.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych na Twitterze informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

⚠️Wszystkie #drogi krajowe są przejezdne. Służby drogowe pracując całą noc udrażniały ruch. #orkan #Ksawery

— GDDKiA (@GDDKiA) 6 października 2017
Wkrótce więcej informacji. Jeśli posiadacie zdjęcia ukazujące skutki przejścia orkanu Ksawery nad naszym regionem to nasza skrzynka redakcja[at]radomsko24.pl czeka na Wasze relacje. Jednocześnie dziękujemy za te, które już otrzymaliśmy.
Więcej o:
wiatr burza opady pogoda nawałnica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE