Rajd konny szlakami walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii

Rajd konny szlakami walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii

Od czterech lat w ostatnich dniach sierpnia organizowany jest Rajd Konny szlakami walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii z Radomska do miejscowości Mokra koło Miedzna. Kultywowana jest tradycja i regulaminy kawaleryjskie. Jest to żywa lekcja historii, która wpisała się w coroczne uroczystości związane z wybuchem II Wojny Światowej.

W połowie sierpnia 1939 roku transportem kolejowym Wołyńska Brygada Kawalerii przybyła na stację kolejową Radomsko. Podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku Brygada ta toczyła ciężki bój z niemieckimi dywizjami pancernymi. Sztandary Wołyńskiej Brygady Kawalerii za jej męstwo i poświęcenie zostały udekorowane Krzyżami Srebrnymi Orderu Wojennego Virtuti Militari (V klasy).

- W tym roku mija 80 lat od rozpoczęcia II Wojny Światowej. Wyrastają nowe pokolenia Polaków, które tamte wydarzenia znają z podręczników historii i publikacji. Pamięć o tym wydarzeniu powinna być przekazywana następnym pokoleniom.Kultywowana jest tradycja i regulaminy kawaleryjskie. Jest to żywa lekcja historii, która wpisała się w coroczne uroczystości związane z wybuchem II Wojny Światowej - mówi ppor. Kawalerii Ochotniczej Adam Mrówka, Szwadron Kawalerii Radomsko

Rajd rozpoczyna się przed budynkiem Dworca Kolejowego w Radomsku odczytaniem uroczystego rozkazu okolicznościowego oraz złożeniem wiązanki kwiatów w podziękowaniu dla uczestników tamtych wydarzeń.  W rocznicę tych wydarzeń, 28 sierpnia w godzinach 11.30 -12.30, podczas uroczystego rozpoczęcia Rajdu nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej o tamtych wydarzeniach.

Organizatorami rajdu są Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu oraz Stowarzyszenie Jeździeckie „Napoleońska Zagroda” Szwadron Kawalerii Radomsko w barwach 11. Pułku Ułanów Legionowych z Ciechanowa. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Radomska.

Więcej o:
rajd konny radomsko rajd radomsko

Załączniki

Plan Rajdu

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE