Radomszczański Strumień Ciekawości

Fot. Mateusz Patalan

W naszych „Minidokumentach” mówiliśmy już o Kinemie, Sprawie Rasicia i zmianach, które przyniesie samorządom Polski Ład. Tym razem postanowiliśmy zrobić to zupełnie inaczej – w najnowszym filmie chcemy opowiedzieć o mniej lub bardziej powiązanych ze sobą ciekawostkach na temat naszej okolicy. Niech będzie to nasz radomszczański strumień ciekawości.

Radomsko ma 45 tys. mieszkańców, co plasuje je na 8. miejscu w województwie łódzkim i 97. w Polsce. Wszyscy jednak wiemy, że są to jedynie dane oficjalne, podawane na podstawie meldunków. W rzeczywistości liczba ta jest sporo niższa – na podstawie deklaracji śmieciowych możemy stwierdzić, że prawdopodobnie w naszym mieście mieszka już mniej niż 40 tys. mieszkańców.

Najwięcej osób w Radomsku mieszkało pod koniec lat 90. - liczba ludności przekraczała wtedy 50 tys. mieszkańców. Od tamtego czasu nasze miasto straciło ok. 20% populacji.

Jeśli chodzi o zarobki, to powiat radomszczański plasuje się w dolnej połowie stawki w naszym województwie. Według GUS-u średnia pensja w 2020 r. wyniosła tu trochę ponad 4,3 tys. złotych. To o ponad 2600 złotych mniej, niż zarabia się w najbogatszym w województwie powiecie bełchatowskim (ok. 7000 zł). Jest to jednocześnie 85% średniej dla całego województwa łódzkiego.

Najwyższe naturalne wzniesienie powiatu radomszczańskiego to oczywiście Góra Chełmo w gminie Masłowice. Ma ona 323 m n.p.m. i jest częścią Wzgórz Radomszczańskich. Pisał o niej nawet Jan Długosz w swoich kronikach, twierdząc, że ze szczytu można dostrzec takie miasta jak Sandomierz, Częstochowę czy Piotrków Trybunalski. Jest to trudne, ale z pewnością nie niemożliwe.

Zasubskrybuj nasz kanał na YT, aby nie przegapić nowych odcinków!

Więcej o:
minidokument strumień ciekawości radomsko powiat
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE