Radomszczański Dzień Drukarza w Drukarni Braci Kamińskich

Z okazji Dnia Drukarza w Muzeum Drukarstwa Braci Kamińskich w czwartek, 6 czerwca zorganizowano cykl wykładów, wystawę plakatów z wyborów z 1989 roku pochodzącą ze zbiorów Mirosławy i Jacka Łęskich oraz pokazy druku typograficznego i offsetowego.

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie z radomszczańskich szkół. Mogli wysłuchać m.in. wykładu Janusza Kamińskiego o typografii nazywanej „Czarną sztuka”.

- Gdy rozpoczynałem naukę to była typografia, którą teraz w muzeum można oglądać, polegająca na druku jednego koloru. Dlatego też, jeśli druk był dwu-, trzy-, czterokolorowy to każdy kolor był drukowany oddzielnie. Jeżeli były wypadkowe kolory to trzeba było dorabiać farbę z kilku farb podstawowych, czyli żółty, niebieski, czerwony i czarny, do tego biała farba i przezroczysta, tzw. transparentowa. Z tego wychodziły full kolory, takie jak dziś graficy projektują to na komputerach. Myśmy musieli wykonać to z pojedynczych kolorów. Czarna poligrafia dlatego, że czego byśmy się nie dotknęli w tym zawodzie typografii, to wszystko było czarne. Pojedyncze czcionki, które składali zecerzy różne formy trzeba było ręcznie przerabiać
- opowiadał Janusz Kamiński.

Oprócz tego w programie przygotowano wykład o grafice komputerowej Eweliny Hofman, o historii Poczty Harcerskiej dawniej i dziś – Anny Zatoń, wspomnienie Tomasza Błaszczecia w wykonaniu Jacka Łęskiego oraz wykład Marcina Sobczyka dyrektora ds. handlowych Drukarni w Częstochowie. Ponadto odbyły się również pokazy druku typograficznego i offsetowego.

- Wydarzenie udało się nam zorganizować dzięki dofinansowaniu projektu przez miasto Radomsko. Mam nadzieję, że wejdzie ono do imprez cyklicznych w Radomsku i będzie się poszerzać
- mówił Patryk Kamiński.

Więcej o:
drukarnia radomsko dzień drukarza 2019 radomsko muzeum drukarstwa braci kamińskich radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE