Radomszczańska Ziemia Obiecana. Wspomnienie o Metalurgii

Fot. Mateusz Patalan

Od początku września realizowany jest projekt „Ziemia Obiecana. Przemysłowa historia Radomska”, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju przemysłu w naszym mieście. Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się „Rozmowa o gwoździu i drucie”, w czasie której radomszczanie rozmawiali o funkcjonującym w Radomsku zakładzie metalurgicznym.

W XIX wieku doszło do szybkiego i intensywnego rozwoju urbanistycznego Radomska. Prywatni przedsiębiorcy chętnie lokowali tu swoje zakłady, a miasto w przeciągu kilkudziesięciu lat stało się jednym z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Niewątpliwie przyczyniła się do tego decyzja o przeprowadzeniu przez Radomsku nitki Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w 1848 r., co pozwoliło na szybki transport wyprodukowanych towarów.

Celem projektu realizowanego przez Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne i Miejską Bibliotekę Publiczną jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju przemysłu w Radomsku i jego wpływu na miasto. Składają się na niego trzy spotkania, tematyczne wystawy oraz warsztaty plastyczne „W drewnie i w metalu”, które odbyły się w dniach 1-3 września.

- Chodzi o to, żeby wspólnie z Uniwersytetem III Wieku i Miejskim Domem Kultury przypomnieć radomszczanom, że nasze miasto ma daleko sięgające tradycje przemysłowe. Wielkie inwestycje realizowane pod koniec XIX wieku bardzo silnie wpłynęły na Radomsko – bez nich miasto wyglądałoby dziś znacznie ubożej – mówi Kamil Rutkowski, kustosz radomszczańskiego muzeum i prowadzący dyskusję.

Tydzień temu, w piątek 10 września, w siedzibie firmy FAMEG odbyło się „Spotkanie przy krześle nr 14” podczas którego przybliżono radomszczanom historię tej ikonicznej fabryki mebli giętych. Dzisiaj tematem były zakłady metalurgiczne (w czasach komunizmu noszące imię Komuny Paryskiej), natomiast 24 września w PSP nr 7 porozmawiać będzie można o dzielnicy Kowalowiec będącej wytworem radomszczańskiego boomu przemysłowego.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
metalurgia ziemia obiecana muzeum regionalne kamil rutkowski miejski dom kultury miejska bilbioteka publiczna spotkanie historia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE