18 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej z Heinrich Mann Schule w Dietzenbach w Niemczech.
18 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej z Heinrich Mann Schule w Dietzenbach w Niemczech.
Wymiana odbyła się w dniach 13 – 23 września 2013. Uczniowiepodczas wyjazdu poznawali tradycje panujące w rodzinach niemieckich, a także zwiedzili Bawarię i Austrię.
- Dla mnie była to nie tylko pierwsza podróż samolotem, ale również wspaniała przygoda. Szkoła niemiecka zapewniła nam niespotykaną liczbę atrakcji. Nie tylko zwiedziliśmy Frankfurt na Menem, ale zobaczyliśmy również Monachium, płynęliśmy statkiem po jeziorze Chiemsee, gdzie znajduje się zamek Ludwika II Herrenchiemsee, zwiedzaliśmy Salzburg z twierdzą Hohensalzburg i wiele atrakcyjnych miejsc - wspomina Darek Barański uczeń II LO.
- Na nas największe wrażenie wywarła Międzynarodowa Wystawa Motoryzacyjna we Frankfurcie, gdzie na dziesiątkach kilometrów mogliśmy podziwiać najlepsze marki samochodowe na świecie i ich prototypy - dodają Krystian Rojszczyk (ZSE) i Patryk Mroziński (II LO)
- Uczestniczyłam już w dwóch wymianach i muszę przyznać że była to najlepsza integracja dwóch narodów w jakiej miałam okazję brać udział - mówi Aleksandra Bareła (II LO)
- Udział w wymianie uświadomił mi, jak ważna jest znajomość języków obcych i skłonił mnie do intensywniejszej nauki po powrocie - podsumowuje Emilia Kaszuwara (ZSE)
Pobyt w Niemczech zakończyła wizyta w szkole Heinrich Mann Schule, w której uczniowie brali udział w zajęciach i podziwiali nowoczesne pracownie, a także w Starostwie Offenbach, w którym spotkali się ze starostą powiatu Offenbach Oliverem Quillingem. Spotkanie odbyło się w sali noszącej nazwę „Powiat radomszczański“ ze względu na współpracę polsko-niemiecką. Starosta opowiedział o landzie Hessen, udzielał chętnie odpowiedzi na zadawane pytania i dziękował za duże zaangażowanie w wymianę, zachęcając jednocześnie do studiowania i podjęcia pracy w Niemczech, gdzie bezrobocie wynosi poniżej 5%.
- Chwile spędzone z rówieśnikami z Niemiec na długo pozostaną w ich pamięci i zaowocują na pewno w przyszłości. Szczególnie ważne dla młodzieży jest to, że wymiana umożliwia szlifowanie języka niemieckiego, który jest językiem poszukiwanym na dzisiejszym rynku pracy - podsumowuje współorganizator wymiany nauczyciel języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym Paweł Handydraj.
Rewizyta młodzieży z Niemiec nastąpi w czerwcu 2014 r.