Radomszczańscy pszczelarze świętowali

80-lat - tyle działa już w Radomsku Rejonowe Koło Pszczelarzy. Z okazji okrągłego jubileuszu zorganizowano uroczystości, podczas których przypomniano historię koła, a także odznaczono zasłużonych działaczy.

Początki zorganizowanego ruchu pszczelarskiego w Radomsku datuje się na okres międzywojenny. Zachowały się wzmianki z 1938 roku o organizacji w powiecie radomszczańskim drugiego zjazdu pszczelarskiego. W okresie okupacji hitlerowskiej wszelka działalność stowarzyszeniowa była zakazana, mimo to pszczelarze wspierali działania konspiracyjnie i pomagali partyzantom. Dopiero w 1940 roku władze niemieckie zatwierdziły szkolenia i kursy pszczelarskie. Wiosną 1941 r. takie kursy zorganizowano m.in. w Dąbrowie Zielonej, Kłomnicach i w Wielgomłynach.

Pierwszym powojennym prezesem koła w Radomsku został Aleksander Stasiński, w 1972 r. zastąpił go Henryk Dudek. Od 1980 r. kołem kierował już Stanisław Skoczyński, od 1985 r. Henryk Kałużyński, a od 1989 r. Ryszard Dworak. W 1995 r. na prezesa wybrano Ryszarda Koniecznego, a w 2010 r. Stanisława Ślęzakiewicza, który swoją funkcję pełni do chwili obecnej.

Aktualnie koło w Radomsku liczy ok. 46 pszczelarzy posiadających łącznie 1026 pszczelich rodzin (dane na 2017 rok). Powodem do chluby dla pasjonatów bartnictwa jest odmiana pszczół środkowoeuropejskich ASTA (od inicjałów Aleksandra Stasińskiego) wyhodowana właśnie przez radomszczańskich pszczelarzy.

Wieloletnia historia i zasługi Rejonowego Koła Pszczelarzy zostały przypomniane podczas uroczystości jubileuszu 80-lecia, jaki zorganizowano w niedzielę, 19 sierpnia. Rozpoczęły się od nabożeństwa odprawionego w kościele pw. NMP Królowej Polski w Radomsku. Następnie poczty sztandarowe i zaproszeni goście przy dźwiękach orkiestry dętej z Kamieńska udali się do Hali Sportowej przy PSP nr 6, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy.

Nie obyło się bez podziękowań dla zasłużonych działaczy, a także wręczenia im pamiątkowych statuetek i medali. Odznaczeniem im. księdza Jana Dzierżonia przyozdobiono sztandar koła. Nie zabrakło także konkursów na najsmaczniejszy miód, degustacji grochówki, pokazów strażackich, czy występów muzycznych. Patronat medialny nad jubileuszem sprawował portal Radomsko24.pl.

Więcej o:
rejonowe koło pszczelarzy radomsko jubileusz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE